Ege Üniversitesi Mezuniyet Töreni’nde öğretim görevlilerinden üst araması

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin cuma günü gerçekleşen diploma töreninde, araştırma görevlileri tarafından aranan öğrenciler basın açıklaması yayımladılar.

Diploma töreni öncesi cübbelerini giyen öğrenciler, herhangi bir politik protesto girişimine karşı törenin yapılacağı salona girmeden önce araştırma görevlileri tarafından arandı.

Ege Üniversitesi’nin mevcut öğrencileri ile mezun öğrencileri, bu uygulamaya hem sosyal medya hesapları üzerinden hem de yayımladıkları basın metni üzerinden tepki gösterdiler. Açıklamalarında Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’ı, “Bizi, akademisyenlerini ve üniversitemizi utanç verici duruma düşürdüğü için eleştirel bir pankart görmeye dahi tahammül edemeyen, sansürcü ve baskıcı zihniyetin timsali Ege Üniversitesi Rektörü’nü kınıyor, saygı da duymuyoruz.” sözleri ile kınadıklarını ifade ettiler.

Basın metninin tam hali:

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 2018 diploma töreninde; cübbelerini giyen öğrenciler, törenin yapılacağı salona giriş yapmadan önce, araştırma görevlileri tarafından herhangi bir politik protesto girişimine karşı aranmıştır.

Bizler; özgür sinemacılar, özgür gazeteciler, özgür reklamcılar ve özgür iletişimciler olarak, yapılan bu uygulamayı her birimize yapılmış bir hakaret olarak algılıyoruz.

Bizlere okul sıralarında öğretilenler ışığında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin diplomalı mezunları olarak, bu hareketi reddediyor ve kınıyoruz.

Akıbeti bir dekanın, bir rektörün iki dudağının arasında olan araştırma görevlisi arkadaşlarımız ile bize toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket etmenin önemini anlatarak ‘dik durmayı’ öğreten hocalarımıza bir şey söylemek yerine kendilerini vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz.

Bizi, akademisyenlerini ve üniversitemizi utanç verici duruma düşürdüğü için eleştirel bir pankart görmeye dahi tahammül edemeyen, sansürcü ve baskıcı zihniyetin timsali Ege Üniversitesi Rektörü’nü kınıyor, saygı da duymuyoruz.

Saygılarımızla,

İMZA

Yeşim Yavuzer, Efe Yelbuğa, M Coşkun Tamer, Emek Özkan, Alican Özkeskin, Denizcan Sarı, Mustafa Sayın, Gökhan Sevim, Batuhan Soysal, Anıl Karaca, Berkay Erden, Dilara Eskitoğlu, Erman Uzun, Demet Taşkafa, Mehmet İşler, Onur Deniz, Yağız Barut, Ürgen Tepe.

Kaynak: İz Gazete