Ege Üniversitesi’nde ÖGB’den dayak yiyen öğrenciye uzaklaştırma cezası

Ege Üniversitesi, 50’ye yakın ÖGB tarafından okula girmek isterken saldırıya uğrayan öğrenciye 15 gün uzaklaştırma cezası verdi. Uzaklaştırma cezası alan öğrenci Evrim Ergün, cezaya itiraz ederek mahkemede de hakkını arayacak.

Geçtiğimiz kasım ayında Ege Üniversitesi Yemekhanesi’nde işten çıkartılan işçilerle dayanışma eylemine katılan ve sonrasında da okula girmeye çalışan 4 öğrenci, 50’ye yakın özel güvenlikçinin saldırısına uğramıştı. 3 öğrenci 50’ye yakın polisi ‘kasten yaralamak’ ve ‘görevi yaptırmamak’ suçlamasıyla gözaltına alınan öğrenciler, aynı gün içerisinde serbest bırakılmıştı. Saldırıya uğrayan öğrenciler konuyla alakalı üniversite yönetimine dilekçe verirken, aldıkları yanıt: ”Güvenliğimiz kontrollü müdahale etmiştir” oldu ve ÖGB çalışanlarına hiçbir ceza verilmedi.

Bununla birlikte, saldırıya uğrayan öğrencilerden Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Evrim Ergün’e dekanlık tarafından soruşturma açıldı ve 15 gün okuldan uzaklaştırma cezası aldı. Saldırıya uğrayan öğrencinin ceza alması, öğrenciler tarafından tepki çekti. Konuyla alakalı Evrim Ergün, kendi sosyal medya hesabından şunları paylaştı:

‘Öğrenci düşmanı Özel Güvenlik Çeteleri!

17 Kasım 2017 tarihinde videoda izlediğiniz görüntülerde Ege Üniversitesinin Güvenlik görevlileri tarafından ‘keyfi uygulama’ olarak kampüs içine alınmadık. Gerekçe; bir Öğrencinin elinde bulunan ‘Yasal Afişler (Akbank Jazz Festivali)’ gösterildi. Olaydan sonra ben dahil 5 Öğrenci güvenlik çetesi tarafından saldırıya uğradık. Saldırı sırasında 3 Öğrenci vücutlarının çeşitli yerlerinde ve yüzünde oluşan morluklar yüzünden darp raporu aldılar. Olay yerinden uzaklaştığım için sadece kafama vurulan telsiz yüzünden şişlik oluştu.

Olaydan sonra açılan soruşturmadan 15 gün uzaklaştırma cezası aldım. Uzaklaştırma cezası bugün itibariyle başladı. Yani bugünden başlayarak 15 gün eğitim hakkım engellenecek. Öğrenci tekmeleyen yumruklayan güvenlik çetelerine karşı kendimi koruduğum için cezalandırılamam. Güvenlik çetelerini koruyan Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili tarafından verilen bu cezayı kabul etmiyorum. Bugün uzaklaştırma kararına itiraz dilekçemi verdim. Bundan sonraki süreçte kararın iptal edilmesi için mahkemede hakkımı arayacağım.

Üniversitelerde öğrencilere karşı yapılan baskı ve saldırılara karşı sessiz kalmayacağız. Atanmış Rektör, Baş Rektör ve Vekil Dekan iyi bilsin ki üniversiteliler susmayacak. ‘Komünist gençlere okuma hakkı vermeyeceğiz’ diyerek tehditler savuranlar ve vatan hainliğiyle suçlayanlar bilmelidir ki; Biz ‘Sevdalınız Komünisttir’ diyen Nazım’ın öğrencileriyiz. Vatan hainliğimiz de onunkine benzer.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü, öyle kütüphanede çorba dağıtmakla, öğrencilerle halı saha maçı yapmakla, yemekhanede beraber yemek yemekle, Bahar Şenliği düzenlemekle olmuyor. Önce öğrenciyi bu saldırılardan koruyacaksın. Güvenlik görevlilerinin keyfi davranışlarını engelleyeceksin. Kampüs yanına cami yapılırken sol muhalif öğrencilerin de çalışma yürütmesine izin vereceksin. O çimlerin üstünü çevirip kapattığınız tenekeleri kaldıracaksın. Yalandan aşure dağıtmayacaksın. 450 işçiyi haksız hukuksuz yere boş polis iddianamelerine dayanarak gerekçe göstermeden işinden etmeyeceksin.”