Ekol Lojistik’te DGD-SEN üyesi olduğu için işten atılan işçi direnişe başlıyor

Gebze Çayırova Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ekol Lojistik, işçi Seracettin Tunç’u DGD-SEN’e üye olduğu için işten attı. DGD-SEN yaptığı açıklamada 24 Nisan Salı günü saat 08.30’da depo önünde direnişe başlayacaklarını duyurdu.

1990 yılında Ahmet Muslu tarafından kurulan, yıllık yüzde 20 büyüme oranıyla gurur duyan, 15 ülkede tesisleri olan, 23 milletten 7000 çalışanı bulunduğunu belirten Ekol Lojistik’in Gebze Çayırova Organize Sanayi’de bulunan deposunda işçilerin sendikal örgütlenmesine işten atmalarla cevap veriliyor.

Gebze Çayırova’da bulunan Ekol Lojistik AŞ’de 5 yıldır çalışan depo işçisi Seracettin Tunç anayasal hakkını kullanıp DGD-SEN’e üye oldu. Sendikalı olduğu öğrenilen Tunç kıdem-ihbar ve iş hukukundan doğan hiçbir hakkı verilmeden 17 Nisan’da işten atıldı.

DGD-SEN sayfasından aldığımız habere göre; Son zamanlarda depoda baskıya uğradığını anlatan Tunç, İnsan Kaynakları Müdürü’nün kendisini odasına çağırıp ”Sen ortalığı karıştırıyormuşsun, işçileri toplantılara davet ediyormuşsun” şeklinde hakaret ettiğini belirtti.

İşyerinde orman kanunlarının işlediğini söyleyen işçi ”Mesai ve yıllık izin ücretlerim, kanun hükümleri ve sözleşme şartlarına uygun ödenmedi. Sigorta primlerim eksik yatırılmış. Ayrıca depoda ‘borçlandırma’ diye bir şey var. Haftalık çalışma saati olan 45 saati fazlasıyla doldurduğumuz halde keyfi olarak mesaiye çağrılıyoruz. Hafta sonu İzmit’te çok işçi yok denerek bazen servis verilmiyor, taksiye de binemiyoruz, paramız yok. Kendileri araba ayarlamazsa işe gelemediğimiz zaman içeriye para olarak borçlanmış oluyoruz” dedi.

İşte kazandığı deneyim üzerine ekip lideri yapılacağı sözünü aldığını fakat yapılan haksızlıkları sorguladığı için her gün depo içinde bölümden bölüme sürüldüğünü buna rağmen işini yapmaya devam ettiğini belirten Tunç ”Bizi her zaman hakkımızda tutanak tutmakla tehdit ettiler. Güvenlik zoruyla işimden atıldım. Gösterdikleri hiçbir kağıda imza atmadım. Çünkü sendikalıyım ve haklarımı biliyorum” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DGD-SEN Genel Başkanı Murat Bostancı, iş kolunda keyfilik, kuralsızlık, taşeron çalışma, güvencesizlik koşullarının hüküm sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

Özel İstihdam Büroları aracılığıyla işçi kiralama iş kolumuzda yine yaygın bir uygulama. İşçiler aleyhine inşa edilen çalışma rejiminin işçi lehine dönüşmesi için DGD-SEN olarak yıllardır kavgamıza devam ediyoruz. Seracettin Tunç sendikamız üyesi, haklarını bilen ve sendikal örgütlenme özgürlüğüne sahip çıkan bir kardeşimizdir. İşten atılmasına ilişkin hukuki süreci başlattık. 24 Nisan’da sabah saat 08.30’da Ekol Lojistik’in önünde direnişe başlayacağız. Bizi Migros, Avon, Netlog, Bomi patronları iyi tanır. Ne üyemiz işçinin tek kuruş emeğini patronda bırakırız ne de üyemize yapılan hakaretlere, onur kırıcı davranışlara göz yumarız. Ekol Lojistik’te örgütlenme çabamız içerideki üyelerimizle, dışarıdaki direniş ateşimizle devam edecek. İşten atılan üyemiz işe geri alınana, sendika protokolle tanınana ve Ekol Lojistik’te çalışma koşulları işçiler lehine düzenlenene kadar direnişimizi sürdüreceğiz. Tüm işçi kardeşlerimizi, emek dostlarını çabamıza omuz vermeye davet ediyoruz” dedi.