Emekli olmasına rağmen çalışmak zorunda bırakılan Şafak Deliorman iş cinayetine kurban gitti

Gazete Hayır yorumu: Diken gazetesinin bu haberi ”Kızının üniversite masraflarını karşılamak için çalışan emekli işçi hayatını kaybetti” başlığı ve içeriğiyle vermesini gazetecilik sorumluluğu ve etik/ahlaki değerleri üzerinden yanlış buluyor ve okuyucularımızla paylaşıyoruz. Haberin ajitatif bir dil ile yazılması, bu ajitatif dili baba-kız fotoğrafını da paylaşarak desteklemesi, yaşanan ölümden üniversite öğrencisi kızını suçlayan bir neden-sonuç ilişkisi kurması, sorumluluğu kapitalist sistemden çıkarıp bireysel bir aile dramı hikayesi olarak sunması ve bunun olası sonuçlarını gözardı etmesi sebebiyle Diken gazetesini eleştiriyoruz.

İş yerinin güvencesiz çalışma koşulları ve ihmalkarlığı bir işçinin daha canını aldı. İzmir’de emekli olmasına rağmen sanayide çalışan 52 yaşındaki işçi hayatını kaybetti.

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde (ALOSBİ) döküm imalatı yapan firmada, dün sabah dayanma taşı patladı.Taşlama bölümünde çalışan Şafak Deliorman, patlama sonucu karnına ve göğsüne parça isabet etmesiyle ağır yaralandı.İşçi, ambulansla Aliağa Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı, daha sonra duran kalbi çalıştırıldı. Ancak Deliorman’ın kalbi bir kez daha durunca hayatını kaybetti. Patlmanın nedeni henüz öğrenilemezken çalıştığı fabrika yönetiminden bir açıklama gelmedi.

Diken gazetesinin verdiği bilgiye göre, evli ve bir çocuk babası olan emekli işçinin geçinebilmek ve üniversite öğrencisi çocuğunu okutabilmek amacıyla çalışmak zorunda kaldığı öğrenildi.