Erdoğan-Putin görüşmesi: ”Askeri, siyasi, ticari ve kültürel alanlarda görüşmeler yaptık”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temelini attıktan sonra Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen toplantının ardından ortak basın toplantısı ve anlaşmaların imza töreni gerçekleşiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rus devlet şirketi Rosatom tarafından inşa edilecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin temel atma törenine Ankara’dan telekonferansla katıldı.

Daha sonraysa Putin ile Erdoğan, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) 7. toplantısına başkanlık etti.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Konsey toplantısında ilişkilerimizi tüm boyutları ile gözden geçirme imkanı bulduk.

Askeri, siyasi, ticari ve kültürel alanlarda görüşmeler yaptık.

Akkuyu’nun temelini birlikte attık. Projenin ilk aşamasını 2023 yılına kadar tamamlamak istiyoruz. Her ne kadar 4 aşamalı ise de, temenni ederim ki çok daha hızlı gidip bunu öne çekmenin gayreti içerisinde oluruz.

Ticaret hacmimiz, bir önceki yıla göre bizim hesaplamalarımızda yüzde 32 arttı ve 22 milyar doları da aşmış bulunuyor.

Siyasi diyalog ekonomik alana da yansıyor, iki ülke arasında hedef 100 milyar dolara ulaşmak.

Türkiye’yi ziyaret eden turistler arasında Rusya’dan gelenler birinci sıraya ulaşmış oldu, vizesiz seyahat arzumuzdur.

2017 yılında 4.7 milyon Rus turisti ağırladık.

Bölgesel konularda da fikir alışverişinde bulunduk. Astana sürecinde çatışmasızlık sürecini hayata geçirmiştik. Sivil can kayıplarının önüne büyük oranda geçtik. Yarın İranlı mevkidaşımızın da katılımıyla yapacağımız üçlü zirve toplantısında bu sürecin seyri hakkında görüş alışverişini farklı şekilde ele alma imkanımız olacak.

Zeytin Dalı Harekatı’nı da istişare ettik. Operasyonun sonuçları hakkında gerekli bilgileri aktarma fırsatı buldum. Komşumuz Suriye’nin toprak bütünlüğü açısından da harekatın önemini vurguladım. Bundan sonra da beraber çalışmayı sürdüreceğiz.

Suriye’de Rus dostlarımızla aynı endişeleri paylaşıyoruz.

Suriye’de istikrarın tesisi, huzur ve güvenliğin sağlanması için beraber çalışmayı sürdüreceğiz.

Türk-Rus işbirliğinden tüm bölge istifade etti. Kimi çevrelerin bu işbirliğini zehirleme gayretlerine de şahit olduk. Hamdolsun ilişkilerimiz bu zorlu sınavları atlattı.

S-400 anlaşmasını yaptık, o defteri kapadık.

“Şirketler S-400 konusunda mutabakat sağlamış vaziyetteler”

Savunma sanayiinde başka kalemlerde de işbirliğimiz olabilir. Rus şirketlerinin buna da açık olduğunu gördük. İlgili birimlerimiz gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bizler de takip ediyoruz.

Putin’in açıklamalarından satırbaşları:

Ziyaretimizin programı son derece yoğundu ve ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuları da ele aldık.

İleride de karşılıklı yatırımların arttırılması niyetindeyiz.

2017 yılında Türk-Rus ticaret hacmi arttı. Ticaret hacmimiz 22.1 milyara doları aştı. Gelecekte yeni ticaret platformları kurmayı planlıyoruz.

Karma ekonomi komisyona da son derece büyük bir rol düşüyor.

Nükleer enerjide işbirliğimiz farklı bir düzeye taşındı. Bugün ilk nükleer güç santralini kuruyoruz. Ortak hedefimiz 2023’te ilk reaktörün devreye girmesi.

S-400’lerin teslimatını da görüştük. Türkiye’ye teslimat sürelerini azaltmaya karar verdik.

Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin sonuçlarını ele alarak Suriye’deki durumu konuştuk. Gerilimi azaltma bölgelerindeki durumun iyileştirilmesi için neler yapılabileceğini ele aldık. Yarın İranlı mevkidaşımız Hasan Ruhani’yle birlikte bu konuda üçlü zirve yapacağız.

“Skripal konusunu da görüştük”

Rus ajan Sergey Skripal vakasını Erdoğan’la kısaca konuştuk. Uluslararası değerlendirmelere göre bu vakada kullanılan maddeler dünyanın 20 ülkesinde üretilebiliyor. İngiltere’de olayın yaşandığı yere 8 kilometre mesafede bulunan ve kimyasal silah üretme çalışmalarının yapıldığı gizli Porton Down Laboratuvarı’nın başkanı Skripal’i zehirleyen gazın Rus menşeli olduğunu kanıtlayamadıklarını söyledi.

“Suriye’deki tüm süreçler azami şekilde koordine edilmeli”

Suriye’nin geleceğine Suriye halkı karar vermelidir. Tüm tarafların uyumu sağlanmalıdır.

“S-400 üretimine ivme kazandıracağız”

Putin: “S-400 konusunda Türk meslektaşlarımızın ricası oldu. Üretimine ivme kazandıracağız. Bu ticari bir meseledir. Şirketler tarafından çözüme bağlanıyor.”

Kaynak: Birgün