Erdoğan rektörlerini atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı. YÖK üyeliğine ise yeniden Ömer Açıkgöz seçildi. Karar resmi gazetede yayımlandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı. Atananlar arasında eski rektörlerde yer alırken bir çok isim daha önce aşina olduğumuz fakat rektörlük yapmayan kişiler oldu. Eski milletvekili, Türkiye Gazetesi yazarı, üniversitelerin dönüşümünü belirleyen Bologna Süreci araştırmacısı gibi bir çok isim yer aldı. İsimlerin Erdoğan ve AKP’ye yakınlığı dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı rektör atamaları;

İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak:  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü 1987’de bitirdi. Aynı sene bu Fakültenin Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olan Mahmut Ak, Yüksek Lisansa da başladı. ‘Aşık Mehmed ve Menazırü’l-avalim’i’ konulu tezini 1990 yılında tamamlayan Mahmut Ak, aynı sene Doktora programında ‘Menazırü’l-avalim (Tahil-Metin)’ konulu tezini 9 Nisan 1997’de savunarak Doktor unvanına erişti. 16 Mayıs 2005’te Yeniçağ ve Yakınçağ Doçenti unvanını aldı. 2007-2008 yıllarında İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Disiplin Komisyonu Başkanlığı yapan Mahmut Ak, 2008-2011 senelerinde İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcılığı ve İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Dergisi Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 8 Ocak 2013 – 10 Şubat 2015 tarihlerinde İ. Ü. Rektör Yardımcılığı görevini yapan Mahmut Ak, 8 Ekim 2014 tarihi itibarıyla Tarih Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü. 11 Şubat 2015 tarihi itibarıyla Vekil Rektör olarak görev yapan Mahmut Ak, fakülte ve Rektörlük bünyesinde kurulan muhtelif komisyonlarda da ayrıca başkan ya da üye olarak sorumluluklar üstlendi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl: Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesinden askeri doktor olarak mezun oldu. Ankara GATA’da iç hastalıkları ve kardiyoloji ihtisası yaptı. ABD’de Washington DC’de eğitim gördü. 22 ve 23. Dönemde Trabzon Milletvekili seçildi. 22 ve 23. Dönemde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 24. Dönemde aynı Komisyonun Başkanlığına yeniden seçildi. 23. Dönemde TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesinin kurulmasına öncülük etti ve Başkanlığını üstlendi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Ahmet Ataç: 25 Ağustos 1971 doğumlu Ataç, ilk ve ortaöğreniminin ardından Çukurova Üniversitesi Fizik bölümünü kazandı. 1996 ‘da Yüksek Lisansını da Fizik bölümünde yapan Ataç, Doktorasını 2002 yılında Gazi Üniversitesi ‘nde Fizik/Atom Molekül Fiziği bölümünde yaptı.

Ordu Üniversitesi Rektörü Ali Akdoğan: Ali Akdoğan, doktora tezini, ‘Türkiye’deki Uluslararası Bakalorya PYP Programı Uygulayan Okulların Etkili Okul Özellikleri ve Okul Kültürü Açısından İncelenmesi’ alanında İstanbul Üniversitesi’nde yaptı. Ali Akdoğan yüksek lisans tezini ise “Özel Okullarda Eğitici Personel Seçimi” bölümünden yine İstanbul Üniversitesi’nde yapmıştı. Ali Akdoğan, Azerbaycan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinde Genel Sekreterlik, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve TÖDER (Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği)’nin kurucu üyeliğini yapmıştı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İlker Hüseyin Çarıkçı: 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitiren Çarıkçı, Doktorasını Marmara Üniversitesi’nde Örgütsel Davranış alanında tamamladı. Çarıkçı,  Üniversiteden mezun olduğu 1993 yılından beri Süleyman Demirel Üniversitesi’nde görev yaptı. Bütün akademik unvanlarını Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ‘nde alan Çarıkçı, dekan yardımcılığı, anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, enstitü müdürlüğü ve dekanlık görevlerinde bulundu. YÖK bünyesinde Başkan Danışmanı ve Bologna Uzmanı olarak çalıştı. Altıncı Çerçeve, Comenius, Ulusal Ajans, BAP projelerinde yer aldı.

Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz Can: Giresun İmam Hatip Lisesi mezunu. Ankara Üniversitesi İhaliyat fakültesi’ni bitirdikten sonra 19 Mayıs Üniversitesi’nde akademisine devam etti. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Giresun Milletvekili adayı oldu.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Kazım Uysal: 1991 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümüne giren Uysal, aynı üniversitede Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü üzerinde Yüksek Lisansını yaptı. Uysal Yüksek Lisansını Rüzgar verileri kullanarak Dogu Karadeniz’de tasarım dalgası tahmini üzerine yaptı. 2000 senesinde Süleyman Demirel Üniversitesi Su ürünleri Temel Bilimleri/ Su ürünleri Temel Bilimleri üzerine doktorasını yapan Uysal, Eğirdir Gölü sudak(Stizostedion lucioperca Lin. 1758) balıklarının total lipid, total yağ asidi ve yağ asidi bileşiminin mevsimsel incelenmesi üzerine Doktorasını yaptı.

Sinop Üniversitesi Rektörü Nihat Dalgın: İslam Hukuku araştırmacısı. 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. 1993-95 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görev yaptı.

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Çağrı Erhan: Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (1993). Ankara Avrupa Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler [1] dergilerinin kurucu editörlerindendir. 2014’te Uluslararası İlişkiler Dergisi Genel Koordinatörü olmuştur. TRT ve SkyTurk’te çeşitli yayınların yorumcu ve sunuculuğunu yapmıştır. TRT Haber kanalında Perşembe günleri 21.30’da yayınlanan Dışa Bakış programının moderatörüdür. Türkiye Gazetesi’nde Pazar günleri Diplomatik Muhakeme köşesinde yazmaktadır. 2013’te Başbakanlık Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu’na, 2014’te Dışişleri Bakanlığı Arşivi Otomasyon Danışma Kurulu’na seçilmiştir. Haziran 2015 itibarıyla İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmıştır.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Hazim Tamer Dodurga: İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları ve Psikoloji Uzmanı, Profesör Doktor, Hayvan Psikoloğu. 2014 yılında yerel seçimlerde CHP Çorlu Belediye Başkan aday adayı oldu. Tamer Dodurka, 10 Haziran 2014 tarihinden itibaren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak da görev yapmaktadır.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Mehmet Cemali Dinçer: ODTÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Ardından NATO bursu ile ABD’deki Stanford Üniversitesi’ne giden Dinçer, burada endüstri mühendisliği ve istatistik yüksek lisansı ile endüstri mühendisliği ve mühendislik yönetimi alanında doktora yaptı. Bilkent Üniversitesi kurulurken Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne katılmak üzere ABD’den davet alan Dinçer, 1986 yılında Bilkent Üniversitesi’nin ilk akademik kadrosunda yer aldı. 10 yıl Bilkent Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra özel sektöre geçen Dinçer, İzmir’de Yeni Asır gazetesinin genel müdürlüğü görevinde de bulundu. 1 Haziran 2015 tarihinde Yaşar Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı.