Erdoğan: Trump ile görüşme bölgesel anlamda kritik bir zamana tekabül ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM 72. Genel Kurulu’na katılmak için ABD’nin New York kentine gitmeden önce havaalanında açıklama yaptı. Erdoğan konuşmasında bazı ülke başkanları ile görüşme yapacağını fakat Trump ile görüşmeye daha fazla önem verdiğini söyledi. Görüşmenin bölgesel anlamda kritik bir zamana tekabül ettiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM’nin 72. Genel Kuruluna girmeden önce New York’ta yapacağı görüşmelerden bahsetti. Erdoğan, “New York’ta bulunacağım süre zarfında, ABD Başkanı Sayın Trump da dahil bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Sayın Trump ile yapacağımız görüşmeye özel önem atfediyorum. Bu görüşme gerçekten bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana tekabül ediyor. Gündemimizde birçok önemli konu bulunuyor. Bu görüşmenin, her iki ülke için de faydalı ve verimli neticeleri olacağına inanıyorum” dedi.

New York’ta Türk evi 

Erdoğan Birleşmiş Milletlerin hemen karşısında bir Türk evi yapıldığından bahsederek, “Bu yeni binamız, büyüyen, gelişen, her alanda itibarı artan ülkemize yaraşır bir yer olacak. İnşallah bu binamızı yaklaşık 36 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. 32 kat yüksekliğindeki bu binamız gerçekten gerek Birleşmiş Milletler binasının karşısında olmasıyla gerekse hareketli bir alanda tesis ediliyor olması sebebiyle ülkemizin şanına yakışır bir hizmet alanını oluşturacaktır” dedi.

Rohingya Müslümanları Temas Grubu Toplantısı yapılacak

Arakan’dan da bahsedilen konuşmada Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı olarak Rohingya Müslümanları Temas Grubu Toplantısının yapılacağını bildirdi. Toplantıda, yaşanan insan katliamı uluslararası kamuoyu ile tartışılacak. Barınaklar ise sınır ülkesi olan Bangledeş’in gündeminde.