Erdoğan’dan DSG ve Şam anlaşmasına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ordusu ile DSG arasındaki anlaşmaya ilişkin, “Birçok dedikodular var. Şu an itibarıyla Kobani’de Rusya’nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Mümbiç konusunda ise şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi vesilesiyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, zirveye katılacak devlet ve hükümet başkanlarına Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki operasyonu hakkında da kapsamlı bilgi vereceklerini belirterek, Bakü’deki temasların Türk Konseyi üyesi ülkelerle Türkiye arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağına inandığını kaydetti.

Suriye hükümeti ile Demokratik Suriye Güçleri’nin anlaşmasına ilişkin bir soruya Erdoğan şu şeklide yanıt verdi:

“Birçok şu anda dedikodular var. Şu an itibarıyla Kobani’de Rusya’nın da olumlu yaklaşımıyla sıkıntı olmayacağa benziyor. Mümbiç konusunda ise şu anda biz kararımızı verdiğimiz gibi uygulama aşamasındayız. Amerika ile Mümbiç konusundaki karşılıklık mutabakatımız 90 gün içinde terör örgütleri Mümbiç’i boşaltacaklardı seneyi devirdik Mümbiç boşaltılmalı.”

Erdoğan, Merkel ve Johnson ile yaptığı görüşmeler hakkında da bilgi vererek, “Dün Merkel ile görüştüm bir önceki gün İngiltere Başbakanı ile görüştüm. Görüşmelerimde birçok gerçekleri bilmediklerini ciddi bir dezenformasyon baskısı altında olduklarını gördüm kendilerine gerçekleri anlattım” dedi.

“Bizim Kürtlerle herhangi bir bölgede savaşmak, böyle bir şey yok” diyen Erdoğan konuşmasına şunları ekledi:

“Biz devletiz. Karşımızda bir terör örgütü var. Dolayısıyla terör örgütüyle savaş olmaz, mücadele olur. Ayn El Arap ve Mümbiç olayı bir taraftan devam ediyor gerek Amerika gerek Rusya ile olan görüşmeleri sürdürüyoruz. Şu anda etkisiz hale getirilenler teröristlerin sayısı 550’ye ulaştı. Bunların içerisinde 500 ölü var 26 yaralı 24 teslim olan

var. Siz bir NATO üyesi müttefikinizin yanında mı yer alacaksınız, bu teröristlerin yanında mı yer alacaksınız? Tabii cevap veremiyorlar. (NATO Genel Sekreteri Stoltenberg) Onun duruşu çok çok farklı ama üye ülkelerin bir kısmının duruşu farklı.”