Erdoğan’ın şatafatlı “Göreve Başlama Töreni”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün saat 16:30’da TBMM’de edeceği yeminin ardından akşam saat 18.00’de Saray’da “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” yapılacak. Törenin ardından yeni kabine açıklanacak.

Erdoğan, TBMM’de yapılacak yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne Süvari Birliği eşliğinde giriş yapacak ve mehter marşlarıyla karşılanacak.

101 pare top atışı

Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atılışı yapılacak. Ayrıca hava, kara ve deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirilecek.

“Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni”ne 22 devlet başkanı, 28 başbakan ve parlamento başkanı ile 6 uluslararası örgütün genel sekreteri katılacak. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun da bugün Saray’da yapılacak törene katılacağı duyuruldu.

Özel 1 liralar

Törene katılanlara verilmek üzere darphane tarafından arka yüzünden Saray’ın bulunduğu özel “1 liralar” ve bu güne özel pullar basıldı. Törenin ardından özel olarak basılan 1 liraların bir kısmı tedavüle sokulacak.

Tren katliamının ardından “tören” yapılmasına tepki

Dün akşam saatlerinde tren katliamının gerçekleşmesinin ardından “ulusal yas ilan edilmemesi” ve böyle şatafatlı bir törenin yapılacak olması halk tarafından büyük tepki çekti. Tepkilerden biri de CHP’li Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den geldi: