Alara Karademir yaşam savaşını kaybetti, zanlı serbest!

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıf öğrencisi ve Hukuk Öğrencileri Meclisi üyesi Alara Karademir yaşam savaşını kaybetti.

22 Mart Perşembe günü Alara Karademir ve bir grup arkadaşı, Yrd. Doç. Hasan Atilla Güngör ve Arş. Gör. Ali Erdoğan ile birlikte Ankara’ya yola çıktı. Gezide bulunanlar, 23 Mart Cuma günü meclis gezileri ile başladıkları günün sonunda kalacakları otele dönüp bir odada sohbet ettiler ve bu sohbet esnasında hocası Yrd. Doç. Hasan Atilla Güngör ile küçük bir tartışma yaşadığı iddia edilen Alara Karademir bir arkadaşıyla birlikte hocasının odasına giderek bu tartışmayı sonlandırmak istedi. Devamına dair edinilen bilgiler muğlaklığını korurken, Alara Karademir sabaha karşı hocasının odasındaki banyoda duşakabine asılmış olarak bulundu. Hasan Atilla Güngör’ün iddiası, Alara Karademir’in kendisini astığı yönünde iken yapılan açıklamalardaki çelişkiler ve bazı teknik detaylar nedeniyle olay hakkında cinayet şüphesi oluştu.

“Beni intihar etmekle tehdit etti”

“Alara ile iki senedir süren bir ilişkimiz vardı. Kendisinden ayrılacağımı söylediğimde beni intihar etmekle tehdit etmiştir. O gece de kendisini odamın banyosuna bir saat süreyle kilitledi. Banyonun kapısının dışardan (yani odanın içerisinden) açılmaması sebebiyle müdahale edemedim” diye açıklama yapan Hasan Atilla Güngör’ün, otel personeliyle birlikte odaya döndüğünde kapının kırılmadan, rahatlıkla açılması kendisinin açıklamasıyla ters düşüyor. Ek olarak, otel personellerinden alınan bilgilere göre olay öncesinde, odadan sesler duyulmuş ve kapı üç defa açılmaya çalışılmış ancak açılamamış.

Otel personellerine geç haber verildi

İntihar etmekle tehdit edildiğini ileri süren Hasan Atilla Güngör’ün banyoda bir saat kilitli kaldığını belirttiği Alara Karademir için otel personellerine haber vermemesi, kapıyı kırmaması Hasan Atilla Güngör’ün açıklamalarını çelişkiye düşürüyor.

Teknik olarak mümkün değil

Serbest bırakılan Hasan Atilla Güngör’ün iddialarına, Karademir ailesinin avukatları şu şekilde yanıt verdi:

“Müştekinin gerçekleştirdiği iddia edilen eyleminde kullandığı eşofmanın kumaş yapısı, asılı halde bulunduğu duş çerçevesinin yüksekliği ve bu alüminyum duş çerçevesinin mukavemetinin düşüklüğü olay üzerindeki şüpheleri arttırmaktadır.”

“Müşteki kendisine daha önce intihar edeceğini söylemiştir ve bu konuda endişe duyduğunu iddia etmektedir. Bu bilgiler ışığında müştekiyi banyoda oda kartını alarak bir saate yakın bir süre karanlıkta bırakmanın, böyle bir intihar eylemi olmasına rağmen bir omuz vurularak açılacak kapıyı açmak için sanki olaya şahit toplarcasına otel personeli çağırmanın ve de otel görevlileri geldikten sonra da kapıya zarar vermemeye çalışarak açmaya çalışmanın ve kapının zarar görmeden açılabilmesi için beklemenin hayatın olağan akışına uymadığı açıktır.”

Tutuklanma istemiyle 7. Sulh ve Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi, serbest bırakıldı

Savcılık tarafından, “cinsel saldırı ve olayın şüpheli detaylar içermesi” gerekçesiyle tutuklanma istemiyle 7. Sulh ve Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen Hasan Atilla Güngör, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Karademir ailesinin avukatlarının açıklamaları ve olayın somut gerçekliği göz önüne alındığında olay üzerindeki kuvvetli cinayet şüphesi nedeniyle Hasan Atilla Güngör’ün serbest bırakılması, cinsel saldırıların ve kadına şiddetin yargı yoluyla da meşrulaştırılmaya çalışılması sosyal medyada da tepkilere neden oldu.

İstanbul Kültür Üniversitesi olayla ilgili bir açıklama yayımladı:

“İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörlüğü tarafından olayla ilgili idari soruşturma başlatılmış, ilgili öğretim görevlisi görevden el çektirilmiştir. Soruşturma, tüm boyutlarıyla büyük bir titizlik ve dikkatle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Hukuk Öğrencileri Meclisi Kadın Çalışmaları Grubu: “Erkek adalet değil, gerçek adalet!”

29 Mart Cuma günü yaşam savaşını kaybeden Alara Karademir’in üyesi olduğu Hukuk Öğrencileri Meclisi’nin Kadın Çalışmaları Grubu yaşananlara dair bir açıklama metni yayımladı:

“İstanbul Kültür Üniversitesi’nin düzenlediği gezide görevlilerden Yrd. Doç. Hasan Atilla Güngör’ün odasında baygın bulunarak hastaneye kaldırılan ve günlerdir yaşam mücadelesi veren hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisi Başak Alara Karademir’i bugün kaybettik. “Cinsel saldırı ve olayın şüpheli olması” gerekçesiyle tutuklanması talep edilen Güngör ise serbest bırakılmıştır. Güngör’ün birbiriyle örtüşmeyen beyanları ve mevcut koşullar düşünüldüğünde “intihar” iddiası akıllarda birçok soru işareti bırakmaktadır.

Yaşanılan bu olay yargıya intikal etmiştir, adli bir vak’adır. Bu süreçte dile getirilecek tek talep adalet iken olay, medyada kötü niyetli kişilerce çarpıtılarak aktarılmaktadır. Farklı yayın kuruluşlarınca kullanılan magazinsel ifadelerin sosyal medyadaki bu ortamın oluşmasına etkisi yadsınamaz durumdadır. Gazetecilik ahlakına uymayan ve insan onuruna yaraşmayan tüm bu ifadeleri kınıyoruz.

Ülkemizde her güne kadın cinayetleriyle gözümüzü açıyoruz. Her gün yüzlerce kadın tecavüzle, tacizle karşılaşıyor; eşlerimiz, sevgilililerimiz, abilerimiz ya da hiç tanımadığımız erkekler tarafından fizyolojik ve psikolojik şiddete maruz bırakılıyoruz. Kadınlar olarak ensemizde hissettiğimiz bu erkeklik, ölüm tehlikesi ve yaşam kaygısıyla savaşıyoruz. Bir kez daha belirtmek isteriz ki Hukuk Öğrencileri Meclisi’nden kadınlar olarak arkadaşımız Alara’nın hesabını soracağız!

Erkek adalet değil gerçek adalet talebiyle davanın takipçisi olacağız ve sorumluların yargılanması için elimizden geleni yapacağız!”