EÜ’de işçi kıyımını soran öğrenciye Rektör Necdet Budak’ın cevabı: Sen derslerine bak

Ege Üniversitesi’nde çalışan taşeron işçiler, güvenlik soruşturması bahanesiyle kadroya alınmadı. İşçiler, bugün rektörlük binası önünde basın açıklaması yaptılar ve yeniden iş başı yapacakları zamana kadar her gün rektörlük binası önünde oturma eylemi yapacaklarını açıkladılar. İletişim Fakültesi önüne gelen Kayyum Rektör Necdet Budak’a konu hakkında soru soran öğrenci, rektör tarafından terslendi. Rektör öğrenciye, ”Sen derslerine bak, bunlarla ilgileneceğine temizlik yap” dedi.


Taşeron işçilerin kadroya geçişlerini düzenleyen 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında başvuruları alınan Ege Üniversitesi’nin taşeron işçilerinden bazıları, güvenlik soruşturmasını geçemedi. Bugün rektörlük önünde DİSK ve Genel-İş sendikalarıyla birlikte basın açıklaması düzenleyen işçiler, rektörlüğe seslenerek bu hukuksuzluğun sonlandırılmasını talep etti. Ayrıca işçiler, yeniden iş başı yapacakları zamana kadar her gün 8-12 arası rektörlük binası önünde oturma eylemi yapacaklarını duyurdular. Bugün İletişim Fakültesi etrafını ‘çevre duyarlılığına’ dikkat çekmek amacıyla bir grup akademisyen ve fotoğrafçıyla, ellerinde poşet ve eldivenlerle temizleyen Kayyum Rektör Necdet Budak, işçilerin akıbeti hakkında soru soran öğrenciyi tersledi. Rektör, öğrencinin cevabı üzerine alandan uzaklaştı.

”Sen derslerine bak”

Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisiyle Kayyum Rektör Necdet Budak arasında geçen diyalog şöyle:

-Hocam, üniversite bünyesinde çalışan işçiler, güvenlik soruşturmasını geçemedi ve haklarında tek bir idari/adli soruşturma yok. Üniversite yönetiminin de burada sorumluluğu olduğu söylendi bugün. Bir sorumluluğunuz var mı? Bu işi çözemez misiniz?

+Sen öğrenci misin?

-Evet, öğrenciyim.

-Bizim sorumluluğumuz yok. Kanun böyle, benim yapabileceğim bir şey yok.

+Hocam üniversite bünyesinde çalışan işçiler bunlar, üniversite yönetiminin elbet belli söz hakkı vardır. Üstelik güvenlik soruşturması sonuçlarının valilikten geldiği söyleniyor ve sizin valilikle yakın bir ilişkiniz var. Arabulucuk yapabilirsiniz.

-Yapamam, benim yapabileceğim bir şey yok. Kanun böyle. Sen derslerine bak.

+Hem derslerime bakıp hem bunlarla ilgilenebilirim, okuduğum üniversitenin çalışanları bunlar. Üstelik ben gazetecilik okuyorum.

-Bak biz temizlik yapıyoruz, bunlarla ilgileneceğine temizlik yap.

-Kışladaymış gibi mıntıka temizliği yapmak istemiyorum.