Evrim ve Ekin’in ailesi adalet arıyor: Kaza değil cinayet

2 Temmuz 2018’de Ramazan Topal arabayla kendilerine çarpması sonucunda hayatını kaybeden Evrim ve Ekin’in ailesi, Ramazan Topal’a verilen 4 yıl 2 ay’lık ödül gibi cezanın ödül gibi olduğunu söyleyerek adalet arayışını sürdürüyor. Yeniden yargılama sürecinin başladığı davanın duruşması bugün.

2 Temmuz 2018 tarihinde Mersin – Gözne yolunda Sarnıç mevkiinde teyzeleriyle birlikte yolun karşısına geçecekleri sırada Ramazan Topal kendilerine arabayla çarpması sonucunda, Evrim ve Ekin hayatını kaybederken, teyzeleri de ağır şekilde yaralandı.

Olay yerini gören kameraların kaydettiği görüntüleri paylaşan aile, Ramazan Topal’ın hız limitlerinin çok üzerinde yaya geçidi üzerindeyken, hiçbir fren tedbirine başvurmadan Evrim ve Ekin’e çarptığını dile getirdi.

Dava sürecinde Ramazan Topal, çarpma anında hızının 50-55 km/saat olduğunu beyan etmiş olsa da, hızın net olarak 94,068 km/saat olduğu tespit edildi. Ramazan Topal, çarpma sonrası 21,3 mt sonra aracını ancak durdurabildi.

“AKP Belediye meclis üyesi ve nüfuzlu bir tüccardı”

Aile mahkeme süreci boyunca Ramazan Topal’ın hiçbir pişmanlık ifadesi göstermediğini dile getirerek, olayın üzerini kapatmaya çalıştığına dikkat çekti. Ramazan Topal’ın, olayın gerçekleştiği dönemde AKP Toroslar Belediye Meclis üyesi olduğunu, nüfuzlu ve ticaretle uğraşan bir kişi olduğunu belirten aile soruşturma ve dava sırasında yaşanan adaletsizlikleri isyan etti. Soruşturmayı yürüten savcı 15 Ekim 2018 tarihli iddianamesinde suçlamayı “bilinçli taksir” olarak yaptığı halde mahkeme savcısı mütalaasında olayı yalnızca “taksir” olarak tanımladı. Dava süreci boyunca bütün belge bilgi ve delillerde açıkça anlatılan tespitler yapılabildiği halde hiçbir delile belge ya da bilgiye dayanmaksızın KGM durma mesafesi tablosu yanlış yorumlanarak Ramazan Topal’ın kullandığı aracın hızı 45km/saat olarak yazıldı.

“Adalet çığlığımız duyulsun”

Aile sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vicdanları yaralayan bu karar karşısında ADALET çığlığımızın kamuoyu tarafından duyulmasını istiyoruz.” dedi.