Feminist sanatçı Gizem Yerik için İzmir’de dayanışma partisi düzenlendi

Geçtiğimiz aylarda tutuklanan feminist sanatçı Gizem Yerik için arkadaşları dayanışma partisi düzenledi. Partinin tüm gelirleri Gizem Yerik’e gönderilecek.
Feminist sanatçı,Uludağ Üniversitesi öğrencisi Gizem Yerik, geçtiğimiz aylarda ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla tutuklandı. Bursa Yenişehir Cezaevi’nde kalan Gizem Yerik için feminist arkadaşları bir dayanışma partisi düzenledi. İzmir Cafe Pia’da düzenlenen dayanışma partisinin tüm geliri Gizem Yerik’e gönderilirken, mektup gönderme ve dayanışmayı büyütme çağrısı yapıldı.
Ne olmuştu?
Gizem Yerik, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle 26 Şubat 2016 tarihinde üniversiteden gözaltına alınmıştı.Gizem çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.Gizem’in 75 gün tutuklu kaldıktan sonra 11 Mayıs tarihinde Bursa Adliyesi’nde yaptığı 11 sayfalık savunmasında ‘’Kadına bayan diyen devletten beni anlamasını beklemiyorum’’ demesiyle hafızalara kazınmıştı. Mahkeme suçu sabit gördüğünü öne sürerek 4 yıl 8 ay hapis cezası ve Gizem’in tahliyesine karar vermişti. Karar Yargıtay’a taşınmış ve Yargıtay 1 yıl sonra 3 Mayıs’ta okul çıkışı tutuklanarak Bursa Yenişehir Cezaevi’ne gönderildi.