Fındık-SEN: “Ferrero çiftçileri tehdit ediyor, fındık üreticileri boyun eğmeyecek!”

Ferrero Fındık yöneticilerinin geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaptıkları çalışmalarla ilgili gerçekleştirdikleri açıklamalara dair, Fındık Üreticileri Sendikası (Fındık-SEN) bir metin yayımladı.

Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso ve Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili’nin geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalara dair Fındık Üreticileri Sendikası (Fındık-SEN) bir metin yayımladı. Metinde Ferrero’nun bazen çiftçileri tehdit ettiğini bazen de ülkede fiyat spekülasyonları yarattığı ifade ediliyor.

“Fındık üreticileri boyun eğmeyecek”

Türkiye ile çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini belirten Ferrero’nun, Tarım Bakanlığı ile çalışmaya başladığını söylediği dile getiren Fındık-SEN, Fındık üreticileri, “Fındık üreticileri, çıkarları hiçbir şekilde örtüşmeyen bu şirkete boyun eğmeyecek. Emeği ile üreticilik yapan çiftçilerin kazanacağı bir formül peşindeyiz.” diyor.

Fındık-SEN’in yayımladığı metnin tamamı şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso ve Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili’nin çeşitli açıklamaları servis edildi. Ferrero, kendisini bir tüccar olarak konumlandırmadığını, kaliteli fındığa yüksek fiyat ödeyeceklerini açıkladı. Ayrıca, fındık piyasasının regüle edilmesi için Tarım Bakanlığı ile çalışmalara başladıklarını ifade etti. Fındık’tan nasıl kâr ettiklerini de açık açık anlatan Ferrero, Türkiye’nin vazgeçilmez olduğunu söyledi.

Ferrero’nun zaman zaman bu tür açıklamalar yaptığını biliyoruz. Bazen Türkiyeli çiftçileri tehdit edip, başka ülkelere gideceğiz diyor. Bazen, Türkiye fındık için vazgeçilmez diyor. Bunların fiyat spekülasyonları ve çiftçileri birbirine düşürme politikası olduğunu biliyoruz.

Tarım Bakanlığı’nın beraber çalışması gereken kurum en başta çiftçi örgütleridir. Eğer fındıkta tutarlı ve çiftçilerin kazanacağı bir politika yapılacak ise, bunu çiftçiler olmadan yapmak mümkün değil. Ferrero’nun daha fazla kâr elde etmek amacıyla Tarım Bakanlığı gibi çalıştığını, Tarım Bakanlığı’na da baskı uyguladığını biliyoruz. Fındık üreticileri, çıkarları hiç bir şekilde örtüşmeyen bu şirkete boyun eğmeyecek. Biz, şirketlerin kazanacağı bir formül peşinde değiliz. Emeği ile üreticilik yapan çiftçilerin kazanacağı bir formül peşindeyiz.

17 Nisan 2018’de, İtalya’nın Nepi kentinde, fındık üreticilerinin merkezinde uluslararası bir konferans gerçekleştirdik. Bu konferansta Gürcistan, İtalya ve Türkiye’den çiftçiler, Ferrero’nun küresel politikalarına karşı çiftçilerin küresel dayanışmasını ilan ettik. Nepi kentini Giresun’un, Ordu’nun, Düzce’nin, Batum’un kardeş kenti haline getirdik. Çiftçilerin birliğinin temellerini attık. Fındık üreticileri, işte bu uluslararası temeldeki birliğine dayanarak gü.lenecek ve kazanacaktır.

Fındık Üreticileri Sendikası (Fındık-SEN)