Fındık üreticilerinin eylemi kazanımla sonuçlandı: TMO tüm fındıkları alacak

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önümüzdeki salı günü fındık üreticisine 40 milyon lira ödeme yapılacağını ve tüm fındıkların alınacağını açıkladı. TMO alım yapmadığı için fındık fiyatları 8 liraya kadar düşünce üreticiler eyleme geçmişti. TMO, alım fiyatını Levant kalite fındık için 10 lira olarak belirlemişti.

Fındık üreticilerinin bir süredir yaptığı eylemler ses getirdi. CHP ‘fındık için adalet’ mitingi yapacağız dedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Ahmet  Eşref Fakıbaba ise açıklama yaparak üreticilerin elindeki tüm fındıkların alınacağını söyledi.

Yaklaşık 500 bin ailenin merakla beklediği fındık alım fiyatı 17 Ağustos’ta açıklanmıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), alım fiyatını Levant kalite fındık için 10 lira olarak belirlemişti. 2014-15 yıllarında fındığın üretici fiyatı 22 liraya kadar yükselmişken bu fiyat düşük bulunmuştu.

Gazete Duvar’ın haberine göre, TMO’nun alım yapmaması nedeniyle piyasa tamamen tüccarların insafına kalınca, fındığın üreticiden alım fiyatı 8 liraya kadar düşmüştü.

Bu fiyatlarla ayakta kalmalarının mümkün olmadığını belirten fındık üreticileri bir süredir eylemler yapıyordu. Üreticinin artan mennuniyetsizliği üzerine bugün açıklama yapan Tarım Bakanı Fakıbaba,“Fındık üreticisinin elindeki tüm fındığı TMO olarak alacağız. Önümüzdeki hafta Salı günü de fındık üreticicisine 40  milyon lira  ödeme yapacağız” açıkmasında bulunarak üreticinin bir nebzede olsa tüccarların eline bırakılmasının önüne geçeceğini söyledi.

 

http://gazetehayir.com/chpden-findik-icin-adalet-yuruyusu/

http://gazetehayir.com/findik-fiyati-serbest-piyasada-8e-dustu-ureticiler-dallari-kesti/

http://gazetehayir.com/yasamini-yitiren-7-findik-iscisi-icin-toplu-cenaze-toreni/

http://gazetehayir.com/findigin-aci-tadi-alaaddin-yilmazer-karabasan/