Flormar CEOsu direnişi kırmak için suç işliyor

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar fabrikasında Petrol-İş Sendikası’nın yetki belgesi almasının ardından şimdiye kadar 115 işçi işten atıldı. İşçilerin direnişi 11. günü geride bırakırken Flormar CEOsu Alp Şenbay’ın mağaza çalışanlarına gönderdiği e-posta geçtiğimiz gün ortaya çıktı. Mailde, Şenbay anayasal bir hak olan sendikalı olma hakkını terörize ediyor ve mağaza çalışanlarını baskı ve mobbingle ‘göreve çağırıyor’. 

Flormar CEOsu Alp Şenbay, Flormar’da işten atılan işçilerin direnişlerinin kamuoyunda geniş yankı bulması ile mağaza çalışanlarını ‘göreve çağıran’ bir mail attı. Attığı e-posta ile açıkça sendika üyesi olan işçileri terörize eden Şenbay, halkın meşru hakkı olan mağazalarda protesto eylemlerinin önüne geçmek için mağaza çalışanlarına ‘işbirliği’ teklif ediyor. Mağazalarda Flormar’ı protesto eden bir eylem gerçekleştirildiği takdirde Şenbay’ın gösterdiği yol ise kendi ifadeleri ile şöyle:

Mağazalarımıza gelen, şirketimiz hakkında olumsuz söylemlerde bulunan biri ile karşılaşıldığında, sakin bir şekilde yaklaşarak bu davranışa devam etmesi halinde polis çağıracağınızı belirtmeniz, gerekirse de polis/AVM güvenliğini çağırmanız; ivedilikle Bölge Müdürü ve/veya Operasyon Müdürünüze haber vermeniz ve bu kişiler mağazanızdan uzaklaştıktan sonra da mağazalarda raf, tester, ayna ve modüllerin kontrol edilerek olması gerektiği durumda olduklarından emin olmanız gerekmektedir.

Şenbay’ın mağaza çalışanlarına attığı maildeki ifadeler, Şenbay’ın anayasal bir suç işliyor olduğunu da kanıtlamaktadır. Çalışanlara baskı ve mobbing uygulayan ve işçilerin sendikalı olma hakkını gasbeden Şenbay’ın hukuki olarak işlediği suçun cezası 3 yıla kadar hapistir.

Kaynak: Umut-Sen