Fransa Cumhurbaşkanı “kapitalizmin Mozart’ı” Emmanuel Macron oldu

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan isim Emmanuel Macron oldu. Macron oyların yüzde 65,1’ini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 34,9’da kaldı. 

Macron görevi devraldığında ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak. Seçimin ilk turunda merkez sağ ve solu, aşırı sağ aday Marine Le Pen ile birlikte yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi olarak tarihe geçti.

Macron kimdir?

Fransız siyasetinin yeni yıldızı Emmanuel Macron “genç,zeki ve karizmatik” bir lider olarak lanse edildi.

21 Aralık 1977’de Amiens’da dünyaya gelen Macron, 2004’te Fransa’da “Devlet adamı yetiştiren okul” diye bilinen l’ENA’dan (Ecole Nationale d’Administration) mezun oldu.

2008’de Yahudi kökenli Rothschild aile bankasında finans uzmanı olarak çalışmaya başladıktan kısa süre sonra bankanın ortağı oldu..

Genç finansçı, Cumhurbaşkanı François Hollande’un görev süresinin ikinci yılında Ekonomi Bakanlığı’na atanınca Elysée Sarayı’na ayak bastı.

“Macron yasası” olarak bilinen “büyüme, istihdam ve ekonomik anlamda şansların eşitliği” isimli yasa ile ülkede ekonomik reformların baş aktörü oldu. Ancak yüzbinlerce Fransız sokaklara inerek şiddetle bu yasayı protesto etti.

Hollande’un gözbebeğiydi. Ancak 2 yıl süren Ekonomi Bakanlığı görevinden ayrılarak Nisan 2016’da ne sağcı ne de solcu olarak adlandırdığı “En Marche” hareketini kurdu.
Napoleon Bonapart’tan sonra ülkenin en genç cumhurbaşkanı adayı olan Macron, Avrupa yanlısı, sınırlarını açık tutan ve değerlerini savunan bir Fransa inşa edeceğini belirterek, göçmen politikası konusunda her ülkenin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti.

Genç siyasetçinin okuduğu prestijli okullar ve ortağı olduğu Rothschild bankasına karşın, “sisteme alternatif getirecek” halkın içinden biri olarak tanıtıldı. Kapitalizmin Mozart’ı arkasında herhangi bir parti desteği olmadığından seçim kampanyalarını Rothschild ve Lehmann Brothers yatırım banklarının mali desteğiyle yürüttü.

Emannuel Macron “Cumhurbaşkanınız olmak istiyorum. Tüm Fransız halkının Başkanı. Milletçilik tehlikesiyle karşı karşıya olan tüm vatanseverlerin başkanı.” dedi.

Medyanın desteğini arkasına alan Macron, sistem karşıtı seçmeni kendine inandırmayı başardı. Tüm kamuoyu anketleri Macron’u cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda lider gösterdiğinden, seçim sonucu Fransız halkı için bir sürpriz olmadı. Ancak Macron’un ülkeyi yönetebilmesi için salt çoğunluğa ihtiyacı olacak. Şu an için Meclis’te hiç bir seçilmiş üyesi bulunmayan En Marche hareketinin haziran ayında yapılacak parlamento seçimlerinde adayları kimler olacak? Macron’u genç yaşta çıktığı bu yolda uzun bir yolculuk bekliyor.