Fransa’da ‘sarı yelekli’ protesto

Fransa’da yüksek akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için ülke genelinde on binlerce kişi sarı yelekler giyerek sabahın erken saatlerinde sokaklara döküldü ve yolları trafiğe kapadı.

Eylemlerde bir sürücünün arabasını göstericilerin üzerine sürmesi sonucu bir kişi yaşamını yitirdi. Bastille Meydanı’nda toplanan eylemciler ‘Diktatör Macron’ diye slogan attı.

Eylemde yollar kapatıldı ve vatandaşlar hiç bir mağazadan alışveriş yapmadı.

Protestocular, hükümetin petrol fiyatlarında indirim yapmaması halinde eylemlerini günlerce sürdüreceklerini söyledi.

Olayda ayrıca biri ağır 16 kişi de yaralandı. Ağır yaralanan kişinin durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Fransa genelinde protestolara 50 bin civarında kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Protestocular ayrıca ünlü Mont-Blanc(dağı)’a çıkan tüneli de trafiğe kapattılar. Bölgede ulaşım alternatif yollardan sağlanmaya çalışılıyor.

Göstericiler çeşitli şehirlerde de yürüyüşler düzenliyorlar. Bu yürüyüşlerde de ortak nokta yine göstericilerin sarı fosforlu yelekler giymeleri.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yolları kapatarak yapılan eylemin anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu belirterek, hiçbir geri adım atmayacaklarını söyledi.

Fransız hükümeti 2017 sonlarında iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında aldığı kararla akaryakıttan alınan doğrudan vergiyi artırmıştı. Bu tarihten sonra akaryakıt fiyatlarında yaşanan büyük artış özellikle kırsal bölgelerde işlerine gitmek için araba kullanmak zorunda olan çalışanlar için büyük sorun haline gelmişti.