Gençlik geleceğini garantiye almayı tercih ediyor, rekabeti reddediyor

“Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek Araştırması” isimli araştırma 2000’li yıllarda doğan gençlerin rekabet istemediklerini ve sabit gelirli işleri hedeflediklerini ortaya koydu.
Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek Araştırması’ isimli çalışmanın sonuçları gençliğin ilk hedefinin ekonomik bağımsızlık olduğunu, bunun için sabit bir iş ve gelirin olması gerektiği düşündüklerini ortaya çıkardı. Hayatları boyunca rekabete itilen gençlerin iş seçiminde rekabet içeren işlerden uzak durduğu gözlemlendi.
12 ilde 45 lise ve dengi okulda bin 120 öğrenciyle yapılan anket Türkiye’de yaşayan genç nüfusun bu anlamda dünya gençliğinden ayrıldığını ortaya koyarken gelecek korkusu olan gençlerin yeteneklerini dikkate alma oranı son sırada yer aldı.

“Taban puanımın yetmesi yeter” dediler
“Üniversite ve meslek seçiminde hangi seçenek senin için daha önemlidir?” sorusuna öğrencilerin çoğunluğu “Üniversitenin itibarı” olarak cevap verdi. 354 öğrenci “Tercihim, üniversite ve itibarı önceliklidir” derken 306 katılımcı da geleceğinin en önemli kararlarından biri olan meslek seçiminde “Taban puanımın yetmesi yeter” cevabını verdi. Bu soruya “İstek ve yeteneklerimi dikkate alırım” diyen öğrenci sayısı 189’la en son sırada yer aldı.