Gençlik Komiteleri üyesine Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı fotoğraflarından 3 ayrı örgütün propagandasını yapmak ‘suçlaması’

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de yapılan sosyal medya operasyonunda ev baskınlarıyla gözaltına alınan EMEP üyesi Kadir Nural mahkemece tutuklanırken Gençlik Komiteleri üyesi Said Boztaş adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Said Boztaş 3 ayrı örgütün propagandasını yapmakla suçlandı ve delil olarak Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı’nın fotoğrafı gösterildi.

Afrin operasyonu sonrası muhaliflere yönelik gözaltı ve tutuklama furyası her geçen gün artarak devam ediyor. Harekat başladığından beri 786 kişi sosyal medya üzerinden yaptıkları savaş karşıtı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alındı. 21 Şubat günü Balıkesir’de ev baskınlarıyla Balıkesir Üniversitesi Resim bölümü öğrencisi ve Gençlik Komiteleri üyesi Said Boztaş ve EMEP üyesi Kadir Nural gözaltına alınmıştı. 2 günlük gözaltı süresi sonrasında önce savcılığa ve sonrasında da tutuklama talebiyle mahkemeye çıkartılan Kadir Nural tutuklanırken, Said Boztaş adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlaması ile hakim karşısına çıkartılan Gençlik Komiteleri üyesi Said Boztaş’ın 3 ayrı örgütün propagandasını yapmak ‘suçlamasına’ delil olarak Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı’nın fotoğrafı soruşturmaya girdi. Serbest bırakılmasının ardından Said Boztaş ile konuştuk, anlattıklarını aynen aktarıyoruz:

“21 Şubat günü sabah 8.00 civarında okula gitmek için hazırlandığım sırada kapım Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından çalındı. Yakalama ve arama kararı olduğu gerekçesiyle içeri girip, gözaltı kararını gösterdiler. Arama yaptılar ve arama esnasında birçok şeye el koydular. Çerçevelenmiş halde bulunan Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı’nın fotoğrafı, Öğrenci Dayanışması dergi ve broşürleri ve ‘Hayat Kısa Katil Uzun” stickerları, Hayalet Komite broşürleri, Gençliğin Özgürlük Manifestosu, Komite Dergileri’nin ilk sayıları ve yasaklı olduğu söylenen ‘Sivil İtaatsizlik’ kitabına TMŞ polisleri tarafından el konuldu. Daha sonra gözaltına alınıp, Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüm.

İki gün boyunca dosya hazırlama süreci sürdü. İki gün boyunca gözaltında kaldık. İfadeler tamamlandıktan sonra savcıya sevk edildik ve savcı da tutuklama talebiyle hakime gönderdi. Beni öğrenci olduğum gerekçesiyle denetimli şekilde serbest bıraktılar, gözaltında EMEP üyesi olduğunu öğrendiğim Kadir Nural ise tutuklanıp cezaevine gönderildi. Suçlamalar, ‘sosyal medya üzerinden yapılan terör propagandası’ olarak geçiyor ve ‘THKPC, TKP-ML, DHKPC terör örgütlerinin propagandası’ ibaresi de dosyada yer alıyor.”