Gençlik örgütleri, Flormar direnişinin 100.gününde pankart sallandırdılar

Sendikalı oldukları için Flormar tarafından işlerinden atılan ve 101 gündür direnen işçileri gençlik, bayramda da yalnız bırakmadı. Gençlik Komiteleri, Devrimci Gençlik Dernekleri, TİP Gençliği ve Dev-Güç Flormar direnişinin 100. gününde kent merkezlerinden pankartlar sallandırdılar.

Flormar, fabrikada örgütlenme faaliyeti yürüten sendikanın çoğunluğu sağlamasının ardından 132 işçiyi sendikalı olmaları sebebiyle işten çıkardı. Çıkarılan işçiler ise direnişe başladı.

Gençlik örgütleri ise direniş ziyaretleri sonrasında kent merkezlerinde direnişin duyurulmasına olan ihtiyacı da göz önünde bulundurarak farklı eylemlilikler gerçekleştirdiler.

Gençlik örgütleri son olarak direnişin 100. gününde İstanbul’un birkaç bölgesinde pankart sallandırarak “Gençlik direnen emekçinin yanında” dedi. Herkesi Flormar’ı boykot etmeye çağıran gençlik örgütleri, işçilerin karşısına polisi getiren, fabrikayı hapishaneye çeviren patron karşısındaki tavırlarını ise “Şimdiye kadar patronlar bizi ezdi, şimdi biz onları ezeceğiz!” sözleri ile ifade etti.

Ne olmuştu? 

Sendikalı oldukları için işten çıkarılan 132 işçinin hakları için direnişe geçmesiyle beraber ülkenin dört bir yanında Flormar ve Yves Rocher ürünlerinin boykot çağrısı yayıldı. Direniş sürecinde dört gençlik örgütü 29 Temmuz’da #İşçiDüşmanıFlormaraBoykot hashtag’iyle sosyal medya üzerinden işçilerle dayanışma çağrısı yapmış ve hashtag Türkiye’de TT listesine girmişti. Twitter eyleminden iki gün sonra ise duvarlara yazılama yapılarak sokaklar direniş ve boykot yazılarıyla çevrelenmişti.

Yazılamalar sonrasında işçileri ziyarete giden gençlik örgütleri son olarak Flormar mağazalarından birine sis çubuğu atarak işçi düşmanlığını teşhir etmiş ve mağazanın geçici olarak kullanımını engellemişlerdi.