Gezi davaları 4 yıldır hukuksuz

Gezi eylemleri sırasında yaşananlar sonucunda bir çok dava açıldı. Davaların sonuçları ise hala yok. Sonuçlanmış davalarda da tam bir hukuksuzluk örneği var.

Gezinin bugün 4.yılı, Berkin Elvan’ın davası ise bu sene 6 Nisan 2017’de görüldü. 4 senelik bekleyiş sonucunda ise ekmek almaya giderken polislerin attığı gaz fişeğiyle yaralanıp hastaneye kaldırılan çocuğun davasında sanık polis Fatih Dalgalı için yapılan tutuklama talebi reddedildi.

Eşkişehir’de linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın davasında tutuklu sanık polis Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, tutuksuz polis Yalçın Akbulut’a 10 yıl, 3 fırıncıya ise 6’şar yıl 8’er ay hapis cezası verildi. Dava, Yargıtay’da usulden bozuldu. Yeniden yargılamada fırıncılar tahliye edildi.

Polis Ahmet Şahbaz tarafından ateş edilerek katledilen Ethem Sarısülük davasında da, sanığa verilen 21 yıllık hapis cezası, “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleriyle 7 yıl 9 ay 10 güne indirildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararı usulden bozdu. Sanık Şahbaz ardından tahliye edildi. Dava 2 Eylül 2015’te Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi. Mahkeme heyeti, polis Şahbaz’a, “Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma” suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hapis cezası, 10 bin 100 lira adli para cezasına çevrildi.

Antakya’da 10 Eylül 2013’te gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Ahmet Atakan da adaletin yerini bulmadığı davalardan. Aradan geçen dört yılda soruşturmada savcı değişikliğinden başka bir gelişme yok. Aradan geçen dört yıla rağmen davalarda ailelerin ve mağdurların istediği cezalar çıkmadı, failler yargı tarafından korundu.