Godard’ın filminin başrolü : Sarı Yelekliler

Yönetmen Jean-Luc Godard yeni filmi için hazırlıklara başladığını ve filminde sarı yelekliler hareketinin içinde yer alan bir kadının hikâyesini anlatacağını açıkladı.
Son olarak Cannes Film Festivali’nde Özel Altın Palmiye ödülü kazanan İmgeler ve Sözcükler’in yönetmeni Jean-Luc Godard, geçtiğimiz günlerde yeni filminin hazırlıklarına başladığını duyurdu.

Her filminde yeniyi arayan Godard, bu filminde Fransa’da akaryakıt ve vergi adaletsizliğine karşı dört aydır sokakta olan Sarı Yelekliler’i konu edineceğini belirtti. Film, Sarı Yelekliler hareketinin içinde olan ve sevgilisinden yeni ayrılmış bir kadının hikayesini anlatacak.

Belgesel ve kurmaca arasındaki çizgi

Son filminin neredeyse tamamını arşiv görüntüleriyle hazırlayan usta yönetmen, bu kez çekimlerin de yapılacağını ama bu çekimlerde oyunculara yer verip vermeyeceğini henüz bilmediğini belirtti. Haber bültenlerinde gördüğümüz insanları alıp belgesel ile kurgunun karıştığı durumlar içinde resmetmek istediğini söyleyen Godard, şimdiden çekmek istediği insanların listesini yapmış gibi görünüyor. Usta yönetmen, listedeki isimlerden birinin de Fransız yazar ve gazeteci Natacha Polony olduğunu ama Polony’nin kurmaca bir sahnede rol almayı kabul edip etmeyeceğini bilmediğini belirtiyor.

Fransa’daki ekonomik eşitsizliği protesto eden sarı ceketliler hareketinde yer alan bir karakterin hikâyenin merkezinde yer alması, Godard’ın yeni filminde ülkesinde yaşanan güncel olaylara ışık tutacağını gösteriyor.

Kaynak: Filmloverss