Haiti eylemde, ABD vatandaşları ‘görevde’

Haiti’de 7 Şubatta binlerce kişi devlet başkanına istifa eylemi gerçekleşirirken pazar günü aralarında 5 ABD vatandaşının da olduğu 8 kişi otomatik silahlarla yakalandı. ABD vatandaşlarını hangi üst düzey kişilerin ülkeye girişini sağladığı ise araştırılıyor.

Haiti’de 7 Şubat’ta başkent Port-au-Prince ve diğer şehirlerde binlerce kişi, Venezüella tarafından 2005’te hayata geçirilen Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarını soruşturmakta başarısız olduğu gerekçesiyle Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifası talebiyle protesto gösterileri düzenlemeye başladı. Protestolar dünya kamuoyununda göndemine girmeye başladı. Bunun üzerine de pazar günü aralarında 5 ABD vatandaşının da olduğu 8 kişi otomatik silahlarla yakalandı. ABD’nin konumunun sorgulanması bir yana bırakıldığında halkın direnişi ve istifa talebi geri plana düşerken, emperyalist ABD ve vatandaşları ön plana çıkarıldı.

“Görevde” olduklarını ve “patronlarını” arayacaklarını belirttiler
Savcı Paul Eronce Villard, olayla ilgili çeşitli silahlarla seyahat eden 5’i ABD vatandaşı, yabancı uyruklu 7 kişi ile bir Haiti vatandaşının gözaltına alındığını ve haklarında soruşturma açılan şahısların çok yakında mahkemeye çıkarılacağı bilgisini verdi.

Polis Sözcüsü Michel-Ange Louis-Jeune, Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamada, yakalanan kişilerin polise “görevde” olduklarına ilişkin ifade verdiğini ancak “patronlarını” arayacaklarını belirtmek dışında konuşmayı reddettiklerini aktardı.

Louis-Jeune, 8 kişinin plakasız iki araçta yakalandığını ve üçüncü bir araçtaki kimliği belirsiz kişinin ise polise bu şahısları salıvermesi konusunda baskı yaptığını dile getirdi.

Nüfusun yüzde 60’ı günde 2 dolarla geçiniyor

Ada ülkesinde 7 Şubat’ta başkent Port-au-Prince ve diğer şehirlerde binlerce kişi, Venezüella tarafından 2005’te hayata geçirilen Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarını soruşturmakta başarısız olduğu gerekçesiyle Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifası talebiyle protesto gösterileri düzenlemeye başladı.

Moise, istifa taleplerini reddederek, ülkeyi “uyuşturucu kaçakçılarının ve silahlı çetelerin eline” bırakmayacağını açıkladı.

Nüfusun yüzde 60’ının günde 2 dolardan az bir parayla geçinmeye çalıştığı Haiti’de, geçen yıl da aynı nedenle düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 8 kişi yaşamını yitirmişti.

Haiti Senatosunca yürütülen soruşturmada en az 14 eski hükümet yetkilisinin Petrocaribe fonlarıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları öne sürülmüştü.

Petrocaribe programı, bölge ülkelerine petrol altyapılarını kurmak için maddi destek sağlamak amacıyla Venezüella tarafından 2005’te oluşturulmuştu.