HDP’li Beştaş’tan zırhlı aracın katlettiği Efe Tektekin için TBMM’ye araştırma önergesi

HDP’ milletvekili Meral Danış Beştaş, zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 6 yaşındaki Efe Tektekin için TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçesi’nde, seyir halindeki zırhlı aracın ezerek katlettiği, 6 yaşındaki Efe Tektekin, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Efe Tektekin’in dedesi Mehmet Tektekin de 6 Haziran 2018 yılında TOMA’nın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, zırhlı araçların neden olduğu ölümlerin araştırılması ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması üzerine TBMM’ye soru önergesi sundu. Beştaş’ın TBMM’ye sunduğu 19 soruluk önerge:

 1. Son 17 yıl içerisinde kolluğun kullandığı zırhlı araçların çarpması sonucunda kaç kişi yaşamını yitirmiştir?
 2. Son 17 yıl içerisinde teknik arıza nedeni sonucu çıkan ateş ve panzerlerin karıştığı kazalar neticesinde kaç kişi yaşamını yitirmiştir?
 3. Yaşamını yitirenlerin yaş ve cinsiyetleri nedir?
 4. Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerde kaç kolluk görevlisi hakkında idari soruşturma başlatılmıştır?
 5. Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerde kaç kolluk görevlisi görevden alınmıştır?
 6. Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerde kaç kolluk görevlisi hakkında takipsizlik kararı verilmiştir?
 7. Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerde kaç kolluk görevlisi hakkında dava açılmıştır? Davaların akıbetine olmuştur?
 8. Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerde kaç kolluk görevlisi hakkında mahkumiyet kararı verilmiştir?
 9. Zırhlı araçların yol açtığı ölümlerde kaç kolluk görevlisi hakkında açılan dava neticesinde beraat etmiştir?
 10. Kolluk görevlilerinin zırhlı araçlarla yahut teknik arıza sonucu çıkan ateş neticesinde meydana gelen can kayıpları ile ilgili yaşam hakkı ihlallerine ilişkin bir çalışma yürüttünüz mü?
 11. Yurttaşın maruz kaldığı yaşam hakkı ihlallerine ilişkin kolluğa yönelik cezasızlık politikasının sebebi nedir?
 12. Kürt illerinde yaşam hakkı ihlal edilen yurttaşların maruz kaldığı bu ağır ihlale dair neden tek bir soruşturma dahi yapılmamış ve yeni ölümlere örtülü cevaz verilmiştir?
 13. Kürt yurttaşların yaşam hakları neden yok sayılmaktadır?
 14. Kolluk görevlileri keyfi tutum sergileme ve keyfi bir biçimde “öldürme” fiilini nereden aldığı güç ve yetkiyle gerçekleştirebiliyor?
 15. Kürt yurttaşların “yaşam hakkı” başta olmak üzere temel haklarını kullanmalarına engel olan kolluk görevlilerine uygulanan cezasızlık politikası ne zaman son bulacaktır?
 16. Diyarbakır ve diğer Kürt illerinde sokaklarda zırhlı araçların sürekli surette bulunma gerekçeleri nedir? İlan edilmemiş bir OHAL mi söz konusudur?
 17. Efe Tektekin’in ölümüne tanıklık eden ve tepki gösteren yurttaşla hangi dayanak ve gerekçeyle gözaltına alınmıştır?
 18. Halihazırda Efe’nin ölümünden sorumlu olan kolluk görevlileri görevde midir? Neden görevlerinden alınmamışlardır? Haklarında başlatılmış adli ve idari bir soruşturma var mıdır? Hala bir soruşturma başlatılmadıysa gerekçesi nedir?
 19. Efe Tektekin’in dedesinin de aynı şekilde zırhlı araç çarpması sonucu yaşamını yitirmesi hususu nazara alındığında, zırhlı araç ölümleri neden meşru görülmektedir? Bu meşruiyetin ana kaynağı kolluğu cezalandırmayan iktidarınızın tutumu olup yaşam hakkının güvence altına alınmasına yönelik çalışmalar yapılacak mıdır?