HDP’nin seçim çalışmaları raporu: 14 tutuklama, 22 saldırı

24 Haziran seçimlerine giden süreçte seçim çalışmaları yürüten siyasi partilerin birçoğu, kampanyaların başladığı 28 Nisan’dan bugüne kadar defalarca saldırıya maruz kaldı. En çok saldırıya uğrayan partilerden biri olan HDP, saldırı ve engellemelere dair bir rapor hazırladı. 

HDP’nin her gün yaşanan yeni olayların da eklendiği hak ihlalleri raporuna göre HDP’nin seçim çalışmalarına başladığı 28 Nisan’dan 3 Haziran tarihine kadar yaklaşık 35 günlük dönem içerisinde kampanya yürüten parti yöneticisi ve görevlilerin çoğunlukta olduğu 136 kişi gözaltına alındı, 14 kişi de tutuklandı.

Ankara’da seçim büroları, halk buluşmaları ve seçim stantlarına 3 Haziran’a kadar 10 kere, İstanbul’da seçim büroları ve standlarına 6 kere, İzmir’de seçim çalışmalarına 2 kere, Antalya’da seçim çalışmalarına 2 kere, Hatay’da ve Edirne’de 1’er defa saldırı düzenlendi.

Seçim çalışmalarına yapılan saldırıların yanı sıra ilginç gerekçelerle yapılan engellemeler de rapora yansıdı. Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin 28 Nisan’da Siirt’i ziyaretinde oluşturulan konvoya katılan araçların tamamına ceza kesildi. Temelli’nin pasaportuna el konulması ve yurt dışına çıkışının engellenmesi de raporda yer aldı. HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması talebiyle başlatılan imza kampanyası için Kadıköy’de kurulan standda partililerin halay çekmesinin polis tarafından yasaklanması da rapora girdi.

Kaynak: Cumhuriyet