HDP’ye üye olmak isteyince AKP’li olduğunu öğrendi

Cizre’de AKP üyesi olduğu ortaya çıkan yurttaş suç duyurusunda bulundu.

HDP Akdeniz İlçe Eşbaşkanı olmak için üyelik başvurusunda bulunan Sait Pilsin, bilgisi dışında Cizre’de AKP’ye üye yapıldığını öğrendi. 

Cizre’de 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) döneminde Cizre ilçe örgütüne üyelik için başvurduğunu, fakat o dönemde üyeliğinin onaylanıp onaylanmadığını hatırlamadığını belirten Pilsin, “2 ay önce HDP Mersin Akdeniz İlçe Örgütü Kongresi’nde eşbaşkanlığa seçildim. Eşbaşkan olmam için HDP’ye üye olmam gerekiyor. Bunun üzerine üyelik başvurusu yaptım. Başvuruyu yaptığımda HDP Genel Merkez tarafından bana ‘başka bir partiye üye olduğunuz için ikinci bir üyelik yapılamaz’ denildi” diye konuştu. E-devletten Yargıtay’ın sayfasına girdiğini ve orada 2012 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde AKP’nin aktif üyesi olarak kayıtlı olduğunu gördüğünü aktaran Pilsin, kendi iradesi dışında AKP’ye üye yapıldığını söyledi.

Artigerçek’in haberine göre, Bunun üzerine avukatıyla birlikte dilekçe verdiğini kaydeden Pilsin, “İradem dışında yapılan bir üyelik. Normalde parti üyeliği olması için ıslak imza gerekir. AKP üyeliği için ben imza atmadığıma göre benim yerime sahte imza atılarak yapılmıştır” dedi.

Sorumlular hakkında suç duyurusunda da bulunduğunu kaydeden Pilsin, Kürt kentlerinde özellikle HDP’li seçmenlerin bilinçli şekilde sahte imzalarla AKP’ye üye yapıldığını ve buna benzer birçok örnekle de karşılaştığını ifade etti.