Hem avukatlık ruhsatını iptal ettiler hem de ihbarcılık teklif ettiler

İlknur Karadeniz

Hukuk fakültesi mezunu Mehmet Polat’ın avukatlık ruhsat başvurusu, katıldığı basın açıklamalarından dolayı açılan davalar gerekçe gösterilerek reddedildi. Türkiye Barolar Birliği’ne başvuran Polat, TBB tarafından adının baro levhadan silinmesi ve baro kartının iptal edilmesi ile karşı karşıya kaldı. TBB’nin bu tutumu, ilk ruhsat başvurusunu uygun bularak onayladığı halde Adalet Bakanlığı’nın reddinden sonra karar değiştirmesi ve böylece masumiyet karinesini hiçe saymasıyla dikkatleri çekti. Polat’a ayrıca benzer durumda olan avukat arkadaşlarının bilgisini vermesi için ihbarcılık teklif edildi.

2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Mehmet Polat, stajını 1 yıl boyunca Ezilenlerin Hukuk Bürosu’nda yaptı. Stajının ardından 7 Kasım’da İstanbul barosuna ruhsat başvurusunda bulundu. İstanbul barosunun başvuruyu uygun bulmasının ardından Türkiye Barolar Birliği de 25 Kasım tarihinde ruhsat başvurusunu onaylayarak yine onay için başvuruyu Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Başvuruyu yanıtlama süresi 2 ay olan Adalet Bakanlığı, 2 ayın son günü cevap vererek başvuruyu reddetti ve TBB’ye geri gönderdi. Türkiye Barolar Birliği, yönetim toplantısında yapılan inceleme sonrası ruhsat talebini reddetti. Ardından Mehmet Polat’ın ismini baro levhadan sildi ve baro kartını iptal ettirdi. Bütün bunlara gerekçe olarak ise, Polat’ın katıldığı basın açıklamalarından dolayı devam eden davalarını gösterdi.

Mehmet Polat, Gezi eylemlerine katıldığı için 5 ay tutuklu kaldı, üniversitenin 1. sınıfını ise hapishanede sınavlara girerek bitirdi. Ardından bu davadan beraat etti ve açtığı tazminat davası devam ediyor. Üniversite hayatı boyunca çok kere gözaltına alınan ve hakkında 9 dava açılan Polat, bu davaların 5’inden beraat etti. 2015 yılında Roboski anmasına katıldığı için 16 ay hapis cezası aldı ve tekrar kısa süreliğine cezaevine girdi. Avukatlığa engel oluşturan hal 2 yıl ve üzeri kesinleşmiş cezayı gerektirdiği için 16 ay bu durumda sorun olmadı. Devam eden 3 davası ise polise mukavemet, 2911 sayılı kanuna muhalefet olan Polat’ın ruhsat başvurusunun Adalet Bakanlığı’nca reddine uyarak başvuruyu reddeden Türkiye Barolar Birliği, devam eden bu 3 davayı gerekçe gösterdi. Kararı Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Çakar’dan öğrendiğini söyleyen Polat: “Benzer durumda arkadaşlarımın bulunduğunu, yeni ruhsat aldıklarını söyledim. Bana eğer isimleri bildirirsem onların da ruhsatlarının iptal edilebileceğini söyledi. Ancak ben ihbarcı olmayacağımı söyledim. Ruhsat almış, benim gibi ruhsat başvurusunda bulunmuş olan veya devam eden davaları olduğu halde avukatlık yapan onlarca insan var. Durum yaygınlaştığı takdirde ruhsat iptalleri başlayabilir. Devam eden davalarımdan ceza alma ihtimalime binaen ruhsat başvurum kabul edilmedi. TBB bu kararı ile masumiyet karinesini hiçe saydı. Hâlâ devam eden dosyalarım çok sanıklı olduğu için bitmiyor. 2 yıl sonra bu davalardan beraat ettiğimde verdikleri kararın hiçbir hükmü kalmayacak. Yalnızca 2 yıl boyunca avukat olamamış olacağım. Kimi vize ve finallerime gözaltındayken girmek zorunda kaldım ve okulu 4 yılda bitirdim. Yoksul bir ailem var ve 4 gözle avukat olmamı bekliyorlardı. TBB’nin kararının iptali için dava açabilirim ancak dava süreci 1-2 yıl sürecektir. Devam eden davalarım da aynı şekilde 1-2 yılda belli olacak. Bu yüzden dava açmak pek cazip gelmiyor. Ancak yine de TBB’nin kararı için iptal davası açacağım” diye aktardı.

Polat, TBB Genel Başkanı Metin Feyzioğlu ile iletişime geçmeye çalışıyor. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın avukatları gözaltına alınıp tutuklandığında herhangi bir açıklamada bulunmayan ve ilginç olarak alzheimerden bahseden, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve 2015’ten bu yana devam eden davası üzerinde durmayan Metin Feyzioğlu’nun hem bir hukukçu hem de barolar birliği başkanı olarak konuyla ilgilenip ilgilenmeyeceği ise merak konusu.