Hema Maden’de kule üzerindeki direnişin 4. günü: Patrondan hala ses yok

Bartın, Amasra’da bulunan Hattat Holding’e ait Hema Maden İşletmesi’nde patron, 209 maden işçisini işten çıkardı. Hakları gasbedilen işçilerden Bülent Çevik ile Serdar Aslan, “işe iade” talebiyle maden işletmesindeki kule vincin üzerine çıktı. İşçiler, kule üzerindeki direnişlerinin bugün 4. günündeler.

Bartın’da bulunan Hattat Holding’e ait Hema Maden İşletmesi’nde 205 maden işçisi, ekonomik kriz bahanesiyle hakları gasp edilerek işten çıkarıldı. 51 günlük ücretlerini, bayram ikramiyelerini ve tazminat haklarını alamayan işçilerden Bülent Çevik ve Serdar Aslan, Hattat Holding’e ait 65 metre yüksekliğindeki 3 no’lu kuleyi işgal ederek 5 Ekim Cuma günü eylem başlattı. Kulenin dibinde yaklaşık 100 işçi, eylem yapan arkadaşlarına destek verirken çevik kuvvet ekibi, 112 Acil Servis ekipleri ile Amasra Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekibi de hazır bekletiliyor.

“Biz hiçbir şey istemiyoruz, bizim tek istediğimiz hakkımız olan iki aylık maaşlarımız, bayram ikramiyelerimiz ve bizi kapının önüne koyduğu için içerideki tazminatlarımız. Başkaca bir derdimiz yok. Haklarımız ödenene kadar buradayız.” diyen maden işçilerine maden işletme alanında da madenci arkadaşları yiyecek ihtiyaçlarını sarkıtılan iple karşılıyorlar.

Direnişin ilk gününde alana gelen Genel Maden İşçileri Sendikası yetkilileri maden işçilerinin kule üzerinde eylem yapan işçilerle ilgili bilgi verdi. “Direnişe devam, Hattat’a selam!” diyen direnişçi işçiler, “Bizim yaptığımız direnişe haykırıştır. Direnen bize haklarımızı ödemeyen patronumuzdur. Yasalara direnen, kanunlara direnen odur” ifadelerini kullanarak haklarını alana kadar kuleyi terk etmeyeceklerini söylediler.

Eylemin ikinci gününde kule üzerine direnen işçilerle dayanışmak için sosyal medya üzerinden bir açıklama yayımlayan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin “İşçi arkadaşlarımızın haklı olduklarını biliyoruz, haklarını alana kadar yanlarındayız” dedi.

Sosyal medya üzerinden videolarla açıklamalarda bulunan işçiler eylemlerinin 3. gününde Bartın ve Zonguldak halkına seslenerek “Yıllardır Hattat Enerji’nin mağdur ettiği 600-700 arkadaşımıza sahip çıkalım, haklarını emek düşmanlarına yedirmeyelim. Devletimizin desteğini arkasına alan bu emek düşmanları bu desteğin karşılığını işçilerine versin. Bizi kullanıp ekmeğimizi yedirmeyenden hesabını sonuna kadar soracağız” açıklamalarında bulundu.

Kule direnişinin 4. gününde, bugün, direnen işçilerin arkadaşları ve aileleri maden sahasına geldi. Şirket yetkililerinin bugün öğle saatlerinde direnişçi işçilerle görüşmeye gelmeleri bekleniyor.