İklim değişikliği Japonya’da sıcaktan ölümlere neden oluyor

Japonya’da ay başında beri onlarca kişinin yaşamını yitirdiği sıcak hava dalgası 40’tan fazla kişinin ölümüne sebep oldu.
Japonya’da ay başından beri onlarca kişinin yaşamını yitirdiği sıcak hava dalgası, etkili olmaya devam ediyor.
Tokyo’nun kuzeyindeki Saitama prefektörlüğüne bağlı Kugayama şehrinde 41.1 derece ölçülen hava sıcaklığı, ülke tarihindeki en yüksek sıcaklık değeri olarak kayıtlara geçti.

Bundan önceki sıcaklık rekorunun 2013’te Koçi prefektörülüğündeki Şimanto’da görülen 41.0 derecelik sıcaklık olduğu belirtildi.

Gifu prefektörülüğünde de sıcaklığın 40.5 dereceye yükseldiği belirtildi.

Yerel yetkililerin aktardığına göre aşırı sıcaklar ülke genelinde 40’tan fazla kişinin ölümüne yol açtı. Bunun temellerinde ise Kapitalizmin, çevreyi içinde yaşadığımız bir doğa parçası olarak değil, para kazanılacak bir kaynak gibi görüyor olması. Bir yandan toprak, hava ve suyu alabildiğine kullanarak her şeyi metalaştırırken; diğer yandan tüketimi körükleyerek kârını gerçekleştirmeye çalışıyor. Kentleşme ve sanayileşme toplumsal gereksinimlere değil, sermayenin sorunlarının aşılmasına göre planlanıyor. Sonucu ortada, her canlı gibi yaşamak için çevresiyle uyumlu davranmak zorunda olan insan türü, kapitalizmin yarattığı sorunların içinden çıkamıyor. Ozon tabakasının incelmesi, iklimde hızlı değişime yol açıyor. Kapitalizm, toplumsal yaşamı tehdit ediyor. Japonya’da hava sıcaklığının alışılmadık biçimde yükselmesi sonucu çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesi, bunun hafif bir örneği….