İngiltere’de taşeron işçisi kadınlar Adalet Bakanlığı’nı işgal etti

İngiltere’de taşeron olarak çalışan temizlik işçisi kadınlar koşulların iyileştirmesi talabi ile 3 gün önce greve çıkmışlar fakat grev görmezden gelinmişti. Görmezden gelinen kadınlar ise Adalet Bakanlığı’nı işgal etti.

İngiltere’de “United Voices of the World/Dünyanın birleşik sesleri” sendikası üyesi temizlik işçileri, ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için 7 Ağustos’ta greve çıktı. Grev salı günü başlayarak 3 gün sürdü. Kadınlar direnişi Adalet Bakanlığı önünde kitlesel bir gösteri yaparak görüşme talebinin kabul edilmesini sağlayarak sonlandırdı.

Grevdeki temizlik işçileri, grevin ikinci günü öğlen paydosu saatinde Adalet Bakanlığı’nın önünde başlattıkları gösterilerini, işgal ettikleri Adalet Bakanlığı binasında devam ettirdiler. Çoğunluğu Güney Amerikalı göçmenlerden oluşan temizlik işçileri yaklaşık bir saat sürdürdükleri işgal eylemi boyunca taleplerini hem taşıdıkları döviz ve pankartlar hem de attıkları sloganlar ve yaptıkları konuşmalarla dile getirdiler. İşgal eylemini Adalet Bakanlığı kendileriyle görüşünceye kadar devam ettireceklerini açıklayan temizlik işçilerinin kararlı tutumu neticesinde üst düzey bakanlık yetkililerinden Susan Acland-Hood, sendika temsilcisi ve işçilerle görüşmeyi kabul etti.

Direnişleri ortaklaştırdılar
Aynı talepler için mücadele eden ve aynı sendikada örgütlenen Londra’nın merkezi ve en zengin belediyelerinden olan Kensigton ve Chelsea temizlik işçileri de Adalet Bakanlığı temizlik işçileriyle eş zamanlı olarak greve çıktı. Greve çıkan temizlik işçileri, eylemlerini ortaklaştırmak için üç gün boyunca, sabah saatlerinde Kensigton ve Chelsea Belediyesi önünde öğlen saatlerinde ise Adalet Bakanlığı önünde gösteriler gerçekleştirdiler. Çok sayıda sendikanın ve grubun sahip çıktığı greve, Londra’da yaşayan Türk ve Kürt göçmenlerin örgütü DAY-MER de destek verdi.