İsmail Çet: “Duruşma salonunda nefes alamadım. Yüzlerine bakamadım.”

Geçtiğimiz hafta, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazada cinsel saldırıya uğradıktan sonra 20. kattan aşağıya atılarak öldürülen Şule Çet’in cinayetiyle ilgili davanın ilk duruşması görüldü.

Geçtiğimiz hafta, 29 Mayıs 2018’de Ankara’da bir plazada cinsel saldırıya uğradıktan sonra 20. kattan aşağıya atılarak öldürülen Şule Çet’in cinayetiyle ilgili davanın ilk duruşması görüldü. Davada, sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakma suçlarından tutuklu yargılanıyorken davaya sunulan Adli Tıp Uzmanı Mehmet Nuri Aydın imzalı raporda,  “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” ifadeleri yer aldı. Sanık avukatları savunma esnasında, Şule’nin bakire olmadığına, kızlık zarında eski yırtıklar olduğuna ve olay günü bira içtiğine sürekli olarak vurgu yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Seyhan Avşar’ın, Şule Çet’in babası ve abisiyle yaptığı röportajda, abi Şenol Çet rapora ilişkin, “O rapor düzmece. Ayrıca raporda, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” gibi düzmece cümleler yer alıyor. Aslında bu yapılan bir suç. Ne kadar saçma. Arkadaşımla beraber oturup sohbet ediyorsam ona cinsel tacizde mi bulunmam lazım? Normal bir şekilde oturabilir insan. Bunu yapan milyonlarca insan var. Bu insanların düşünceleri bir garip. Her şeyi öteki yola çekiyorlar.” dedi. İsmail Çet, duruşmada salonunda hissettiklerini anlatırken, “Duruşma salonunda nefes alamadım. Yüzlerine bakamadım.” ifadelerini kullandı. Sanık avukatlarının savunmalarına yönelik soruya İsmail Çet, “Sanık avukatlarının dediklerine itiraz ettim. Şule benim kızım olmasaydı vicdanınız rahat eder miydi diye sordum. Bu savunmaları para için yapıyorsunuz, yapmayın dedim. Ortada bir can olduğunu onlara anlatmaya çalıştım. Hepsi benim kızımın iki kişi tarafından öldürüldüğünü biliyorlar. Kızım yüzde yüz cinayete kurban gitti.” sözleriyle cevap verdi.