İspanya’da hükümet tüm halkı terörist ilan etti!

İspanya’daki muhalifler, yeni toplum yasasının özellikle Katalonya’daki mücadelenin başını çeken Cumhuriyeti Savunma Komiteleri’ni hedef aldığını, fakat yasanın yeni halinin ülkedeki bütün muhalifleri doğrudan “terörist” olarak yaftalamayı amaçladığını savunuyor.

İspanya’da hükümetin 155 Sayılı Yasa’da yaptığı değişiklikler, ülkedeki barışçıl gösteriler de dahil olmak üzere bütün protesto biçimlerine karşı polise çok geniş yetkiler tanıyor ve protestolara katılan herkesin “terörizm” suçundan yargılanmasını sağlıyor. Yasanın kapsamında yeni kurulacak olan polis gücünün, bir tür dokunulmazlık ile olağanüstü yetkilerle donatılacak olması, İspanya’daki muhalefetten sert eleştiriler alıyor.

İspanya hükümeti, 155 Sayılı Yasa’ya dayanarak, sadece son iki haftada 128 Katalan siyasi aktivisti tutukladı. Tutuklanan aktivistlerin büyük kısmı, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Katalonya’da gerçekleştirilen bir günlük genel grevdeki barışçıl gösteriye katılmış olmaları nedeniyle kamu düzenini bozmakla suçlanıyor. Yine geçtiğimiz Mart ayında Katalan lider Carles Puigdemont da bu yasa kapsamında tutuklanmıştı.

İspanya’daki muhalifler, yasanın özellikle Katalonya’daki mücadelenin başını çeken Cumhuriyeti Savunma Komiteleri’ni (CDR’ler) hedef aldığını fakat yasanın yeni halinin ülkedeki bütün muhalifleri doğrudan “terörist” olarak yaftalamayı amaçladığını ileri sürerken, İspanyol hükümeti ve ana akım medyası, bütün CDR’lerin silahlı terörist unsurlar olarak görülmesi gerektiğine dair propagandasını yoğunlaştırdı. Yasa kapsamında, en son, bir CDR üyesi “isyan etme” ve “terörist faaliyet” suçlamasıyla Madrid’deki özel mahkemede tutuklanmıştı.

Kaynak: Sendika.Org