İstanbul Üniversitesi fakülteleri bölünüyor, öğrenciler tepkili: ”Üniversiteme dokunma!”

İstanbul Üniversitesi dahil 10 üniversitenin bölünerek başka üniversiteye taşınma kararına İstanbul Üniversitesi öğrencileri tepkili.

Hükümet, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını Meclise sundu. Tasarıyla İstanbul, Gazi ve İnönü de dahil 10 üniversite bölünecek.

İstanbul’da kurulacak İstanbul İbni Sina Üniversitesine, İstanbul Üniversitesine ait Diş Hekimliği Fakültesi, FlorenceNightingale Hemşirelik Fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, İletişim, İşletme, Orman, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Veteriner fakülteleri, adı Çapa Tıp Fakültesi olarak değiştirilecek İstanbul Tıp Fakültesi ile bazı meslek yüksekokulları bağlanacak.

Peki üniversitelere sorulmadan Meclise sunulan bu tasarıya öğrenciler ne diyor?

İstanbul Üniversitesi öğrencileri internet üzerinden kurdukları grup üzerinden karara tepki gösterdi, örgütlendi ve Salı günü saat 13.30’da ana kapı önünde buluşma kararı aldı. Buluşma, İstanbul Üniversitesi öğrencilerine açık olacak.

Görüştüğümüz öğrenciler kararın eğitim içeriğini niteliksileştireceğini ifade ederek, öğrenciler açısından barınma ve ulaşım gibi sorunları da ortaya çıkaracağını söyledi. Öğrenciler yetkililerin karardan bir an önce vazgeçmesini istiyor.

‘Barınma sorunu olacak, akademik kadromuzun içi boşalacak’ 

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde okuyan Suay isimli öğrenci, “Bu fakültenin İstanbul Üniversitesi ile bağlantısının kesilerek neyin amaçlandığı tam olarak çözememiş olmakla beraber İÜ İletişim Fakültesini niteliksizleştirme çabası olarak yorumluyorum” dedi. Suay; fakültenin taşınması durumunda öğrencilerin barınma sorunu da yaşayacağını ifade ederek, “Arkadaşlarımızın kalacak yer mağduriyeti olacak, nice nitelikli hocalarımız uzaklık sebebiyle istifa edecek ve akademik kadromuzun içi boşalacak, bu da eğitimde niteliksizlik getirecek. Ayrıca kendi fakültem için konuşursam medya sektörü İstanbul’un göbeğindeyken fakültemizin uzağa taşınmasına da mana veremiyorum. İletişim fakültesi sektörle iç içe olması gereken bir fakülte” dedi.  İstanbul Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak kalmak istediklerini belirten Suay, “Biz buraya gelmek için çok çalıştık, çok çabaladık, emeklerimiz heba olsun istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Yıllar öncesinde fakülte ve semt seçiliyor’

Radyo Televizyon bölümü öğrencisi Alperen, öğrencilerin fikrinin alınmadan bu kararın alınmasına tepki göstererek, “Gecesini gündüzüne katıp bu okulu prestiji ve marka değeri sebebiyle tercih etmiş öğrencilerin ellerinden kazanılmış hakkı olan ‘İÜ mezunu olma’ ayrıcalığı ellerinden alınıyor. Bu karar üniversiteleri sayıca çoğaltıp, nitelik olarak azaltmaktan başka bir şey değildir. Öğrenciler yıllar öncesinden fakültelerini ve okuyacakları semti seçiyorlar lakin hiçbir mantıklı sebebe dayanmadan düzenlerinden edilip hiç bilmedikleri ilçelere dağ başlarına kampüslere gönderiliyorlar” dedi.

Yetkili makamların bu karadan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Alperen, “Bunun için öğrenciler olarak gerekirse dilekçeler toplanmalı, basın açıklamaları düzenlemelidir” dedi.

‘Çoğumuz belki de bölüm için değil üniversite için okuyoruz’

Yine Gazetecilik bölümü öğrencisi Doğukan da “İÜ ismi sadece bir üniversite adı değildir, İÜ bir tarihtir, bir birikimdir ve bir pratiktir. İstanbul Üniversitesi Orhan Pamuktur, Orhan Velidir, Ahmet Hamdidir, Hrant Dinktir, Abdi İpekçidir, Atilla İlhandır, Uğur Dündardır, Aziz Sancardır, Ahmet Şıktır ve İlhan Selçuktur. İstanbul Üniversitesinde yapılması planlanan değişiklik İÜ’nün bu tarihsel pratiğini ve önemini yok etme çabasıdır. Bu değişiklik üniversitemizin eğitimine herhangi bir yarar sağlamaz. Çoğumuz belki de bölüm için değil de üniversite için okuyoruz” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler Salı günü saat 13.30’da Beyazıt’ta bir araya gelip neler yapılabileceğini konuşacak.

Kaynak: Umut Düzgün Bulut – Evrensel