İstanbul Vegan İnisiyatifi mezbahada gerçekleştireceği “Vigil” eylemine çağrıda bulundu: Tüm kafesler kırılana dek!

İstanbul Vegan İnisiyatifi’nin çağrısıyla bugün sabaha karşı birçok vegan aktivist bir araya gelerek şehir dışında endüstriyel üretim yapan bir mezbahada Nöbet (Vigil) eylemi gerçekleştirecek.

İnsan menfaati için sömürüye maruz kalarak katledilen hayvanların uğradıkları istismara karşı insanları bilinçlendirmek amacıyla geçtiğimiz günlerde kurulan İstanbul Vegan İnisiyatifi, Kadıköy’de gerçekleştirdiği Gerçeklik Küpü eyleminin ardından bugün için yeni bir eylem planladı.

İnisiyatif, sabaha karşı şehir dışındaki bir mezbahada yapmak üzere, uluslararası hayvan hakları kuruluşu The Save Movement’in bir parçası olan Nöbet (Vigil) eylemine çağrıda bulundu. Birçok vegan aktivistin katılacağı eylemle ilgili bir metin yayımlandı.

Metnin tamamı şöyle;

Her yıl 56 milyardan fazla kara hayvanı insan kullanımı için öldürülüyor.
Öldürülen deniz hayvanlarının sayısı ise rakamlarla ölçülemeyecek kadar fazla olduğu için genellikle tonelajla ifade ediliyor. İnsanlığın hayvanlar üzerinde sağladığı kontrol sadecr bundan ibaret de değil, her yıl milyonlarca hayvan bilimsel deney, eğlence, taşıma gibi sektörlerde mal statüsüne indirgeniyor.

Acı, sevgi, sadakat gibi duyguları hissetme yetisine sahip olan, ve en önemlisi, yaşamak isteyen hayvanların hayatlarına insanların menfaatleri ve zevkleri uğruna son veriliyor.

Hayvansal ürünlerin insan sağlığı için gerekli olmadığı ve hayvancılık sektörlerinin çevreye verdiği olağanüstü zarar bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Hayvanların insan menfaatleri için; alışkanlık, gelenek, kolaylık gibi sebeplerle kullanımına devam edilmesi her geçen gün kabul edilebilirliğini yitiriyor.

Hayvanların bu dünyada bizimle birlikte değil de, bizim için varolduğu algısını kırmak; onların özgür ve insan elindeb gelen acılardan uzak yaşamlar sürmesini sağlamak ve hayvan kullanımının olduğu sektörlerin gerçeklerini gözler önüne sermek amacıyla yola çıktık. Bu amaç uğrunda ilk adım olarak kanlı mezbaha gerçeğini insanlara göstermeyi seçtik.
Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren mezbaha önünde yerimizi alacak, insanlar etlerini talep ettikleri için ölümlerine gönderilen çiftlik hayvanlarının kesimden önceki son anlarına tanıklık edecek, ve onlara hayatları boyunca hiç görmedikleri sevgi ve saygıyı göstereceğiz.

Zulmün yerine merhametin hüküm sürdüğü bir dünya için hayvan kullanımını önce tabağımızdan, sonra hayatımızdan çıkarmanın önemini savunacağımız Nöbet (Vigil) etkinliğimize vegan olan ya da olmayan herkesi davet ediyoruz.

Tüm kafesler kırılana dek!

İstanbul Vegan İnisiyatifi