İstanbul’un ilk ve tek botanik bahçesi, müftülüğe tahsis edilmesi için tahliye ediliyor!

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne bağlı olan İstanbul’daki ilk ve tek botanik bahçesi, İstanbul Müftülüğü’ne tahsis edilmesi için tahliye ediliyor. 400’e yakın farklı ağaç türü ve 5 bini aşkın bitki türü tehlikede.

İstanbul’un ilk ve tek botanik bahçesi olan İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbron Botanik Bahçesi, müftülüğe tahsis edilmesi için tahliye ediliyor. Bahçenin devredilme gerekçesi ise Osmanlı döneminde bu alanda Şeyhülislamlık makamının bulunması.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Muammer Ünal “Milli servetimize kıymasınlar. Mütfülük her yere taşınabilir ama bizim tahliye edilmemiz demek; bitkilerimizi öldürmek demek” dedi. Bahçenin aynı zamanda öğrenciler tarafından kullanıldığına dikkat çeken ve öğrencilerin ders yapabilmesinin de imkansız hale geleceğini vurgulayan Ünal “Milli mirasımız yok edilmesin” dedi.

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, Mustafa Kemal’in davetiyle Türkiye’ye gelen Alman Prof. Dr. Alfred Hilbron tarafından 1935 yılında kurulmuştu.