İTÜ yönetiminin tehdit ettiği Taşkışla Sahnesi üyeleri: Buradayız, gitmiyoruz, Taşkışla Ortabahçe’de buluşuyoruz!

İlknur Karadeniz

Geçtiğimiz dönem ‘’müzik haramdır’’ başlıklı bildiriler dağıtılan İTÜ’de yönetim tarafından izlenilen kültür-sanat kulüplerine ve faaliyetlerine yönelik baskıcı, ayrımcı politika bu dönem de devam ediyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü girişinde geçtiğimiz aralık ayında bir grup tarafından ‘Müzik neden haramdır?’, ‘Söyleyeni ve dinleyeni dinden çıkaran şarkı sözleri’ başlıklı bildiriler dağıtılmış, ardından bu bildiriler İTÜ öğrencileri ve kulüpleri tarafından müzik eylemleriyle protesto edilmişti. Bu protesto eylemlerine yıllardır tiyatro sahnesi olmadığından çalışmalarını koridorlarda, boş sınıflarda, amfilerde gerçekleştirerek seyirciye ulaştırmaya çalışan ve yönetim tarafından çeşitli engellerle karşılaşan ‘Taşkışla Sahnesi’ adlı tiyatro topluluğu da destek vermişti. Bu protestonun ardından dekan yardımcısı toplulukla görüşmek istemiş ve fakülte binası dışında bulunan konteynırı topluluğun çalışmalarını gerçekleştirmeleri için verdiklerini dile getirerek, zaten hakları olan alanı bir lütufmuş gibi vermişçesine, bunun karşılığında okulda karışıklık çıkarmamaları gerektiğini söylemişti. Topluluk üyeleri görüşmenin ardından fakülte içinde tekrarlanan protestoya katılmış ve güvenlik tarafından fotoğrafları çekilerek uyarılmışlardı.

”Okul bünyesindeki kulübün üyeleri ‘çok gizli’ kararlarla okula alınmıyor”

Yeni dönemin başlamasıyla dekan yardımcısı tekrar bir görüşme gerçekleştirmeyi talep etti ve görüşmede rektörlükten gelen bir yazının içeriğini kulüp üyelerine aktardı. Yazının içeriğinde Taşkışla Sahnesi’nde bulunan ve İTÜ öğrencisi olmayan kulüp üyelerinin kampüse girişlerine izin verilmeyeceği ifade ediliyordu. Herhangi bir gerekçe gösterilmemesiyle birlikte öğrenciler bu kararın gerekçesini sorduğunda yönetim tarafından bunun gizli olduğu ve gizli tutulacağı söylendi. Okul içerisindeyken de çalışmalarını gerçekleştirmek için mekana sahip olmayan Taşkışla Sahnesi adlı tiyatro topluluğu, bu kararın ardından okul dışında çalışmalarını gerçekleştirecek yerler aramak zorunda kaldı.

”Buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz, Taşkışla Ortabahçe’de buluşuyoruz”

Taşkışla Sahnesi uzun süredir çeşitli zorluklarla çalışmalarını gerçekleştirmiş ve seyirciye oyunlar sergileyebilmiş başarılı bir tiyatro topluluğu olarak bugün daha açık, doğrudan ve yeni bir baskı ile karşı karşıya bırakılmış durumda bulunuyor. Taşkışla Sahnesi üyeleri tüm tehdit ve engellemelere karşın ‘’Üyelerimizin içeri keyfi bi şekilde alınmamasına sakinlikle karşılık vermemiz isteniyor, aksi takdirde önümüzdeki sene bizim için işlerin daha kötü olabileceği belirtiliyor. Kulübümüzün okul içindeki faaliyeti engellenerek kulüp fiili olarak kapatılmış oluyor.

Buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Tüm üyelerimizle beraber tiyatro yapmaya devam ediyoruz.

Salı günü saat 12:30’da Taşkışla Ortabahçe’de buluşuyoruz’’ diyerek sanatın, sanatçının yanında olan herkesi İTÜ Taşkışla Ortabahçe’ye çağırıyor.