İYİ Parti’den CHP, HDP ve SP’ye ikinci turda ittifak teklifi

İYİ Parti GİK Üyesi Nuri Okutan, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile HDP Sözcüsü Bilgen ve Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun da katıldığı toplantıda, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin bir öneri getirdi.

Gazete Duvar’ın haberine göre; TÜSES (Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı) ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bir Arada Yaşamanın ve Barışın İmkanlarını Aramak Ortadoğu Konferansı’ bugün başladı.

8 oturumdan oluşacak konferans dış politika ve demokratikleşme eksenli olarak yapılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen konferansta TÜSES adına açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yüksel Taşkın, iktidar partisine de davet gönderildiğini söyledi. Taşkın, çok konuşulan ancak az bilinen Ortadoğu’yu daha iyi tanımak ve anlamak için bu organizasyonun yapıldığını belirtti.

Fas, Tunus, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Lübnan, Irak, Suudi Arabistan, İngiltere ve Türkiye’den temsilcilerin de katıldığı konferans başlangıcında konuşan TÜSES Başkanı Celal Korkut Yıldırım da, “Bu konferansta konuşulan barış dalga dalga yayılacak ve bir gün mutlaka Kudüs’e de barış gelecek” dedi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, ilçelerinde 16 bin Suriyeli yaşadığını belirterek, “Konferans Ortadoğu’da barış için, ancak maalesef uzun süredir bu iki cümle bir araya gelmiyor, biz de bu durumdan payımıza düşeni alıyoruz” dedi. İnönü konuşmasında ayrıca misafir ettikleri mülteciler için çalışmalarını anlattı.

Akşener’den mesaj

Konferansa davet edilen, ancak daha önce belirlenen bir program nedeniyle katılamadığını belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başarı mesajı iletirken, parti adına konuşan GİK Üyesi Nuri Okutan, güvenliğin sadece polisiye tedbirlerle sağlanamayacağını ve ülkede yaşayan hiç kimsenin “Bunlar” denilerek dışlanamayacağını belirtti. “Hamasetle uğraşmak yerine gerçekleri görmeliyiz” diyen Okutan “Bizim anlayışımıza göre Türkiye önce kendisini kurtarmalı, sonra başkalarına yardım etmeye çalışmalı” görüşünü dile getirdi.

İçte ve dışta barışın sağlanamamasının kaynağı olarak gösterdiği AK Parti iktidarının demokratik yollarla değişmesi için cumhurbaşkanlığı seçimini işaret eden Okutan “Meral Akşener aday olmasa, anketlere göre Erdoğan ilk turda bu seçimi alacak. Bizim önerimiz her partinin kendi adayı ile seçime girmesi ve ikinci turda en çok oyu alan muhalefet adayı etrafında birleşilmesi” dedi.

Okutan iktidara tepkili kesimlere verilecek temel sözlerin ise ‘hukuk devleti, demokratik düzen, yolsuzluklarla mücadele ve parlamenter sistemin yeniden inşası’ olduğunu söyledi.

Konferans diğer parti temsilcilerinin konuşmaları ile devam ediyor.