İzmir’de zeytinlik alana maden yapılması için Bakanlık onay verdi

İzmir Kınık’ta zeytinliklerin bulunduğu alana maden ocağı, beton ve asfalt tesisi kurulması için Bakanlık, ÇED raporunun yeterli bilgileri bulundurmamasına rağmen onay verdi.

Evrensel’in haberine göre, İzmir Kınık’ın Yayakent köyü mevkindeki zeytinliklerle çevrili orman alanına maden ocağı, beton ve asfalt tesisi kurulması için bakanlık tarafından ön onay verildi. Kurulmak istenen ocak başka bir ocakla da yan yana.

İzmir Tire’de incir, zeytin, kestane ve ceviz üretiminin olduğu bölgeye verilen jeotermal kaynak arama için başvuran şirketin ÇED dosyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilmesine tepkiler sürerken bu sefer de Kınık’ta zeytin ağaçları ile dolu tarlaların yanı başına maden ocağı için ÇED süreci başlatıldı.

Uygun bulundu

Bakanlığın sitesinde yapılan duyuruya göre GLS isimli maden şirketinin, Kınık’ın Yaykent köyü yakınlarında kurmak istediği kalker ocağı, kırma-eleme tesisi, hazır beton üretim tesisi, mekanik-asfalt plent tesisi ve kilitli parke taşı üretim tesisi için yaptığı çevresel etki değerlendirme başvuru dosyası incelendi ve uygun bulundu.

Ruhsat sahasının 100 metre mesafesinden dere geçiyor

Proje dosyasına göre İzmir Manisa çevre düzeni planlarında ormanlık alan olarak kalan ruhsat sahasının çevresi zeytinliklerle ve tarlalarla dolu. Ruhsat sahası yerleşim yerleri ile sınırken alan içinde kurulmak istenen tesislerin en yakın yerleşim yerine uzaklığı 400 metreye kadar düşüyor. Ruhsat sahasının 100 metre mesafesinden Yayakent Deresi geçiyor ve 900 metre uzaklığında Kapıkaya Barajı bulunuyor.

Çevreye vereceği zarar bilinmiyor

Ocak aynı zamanda başka bir maden ocağına da komşu. Minimum ömrü 10 yıllık olması planlanan projenin ÇED dosyasında ne kadar ağaç kesileceği, delme, patlatma ve yükleme işlemleri sırasında ne kadar toz ve gürültü çıkacağı ve çevreye ne kadar zarar vereceği bilgileri yer almıyor.