Kadının emeğinin görünür hali: JIN TV yayın hayatına başladı

Jin TV “kadının sesi, yaşamın yüzü” şiarıyla 30 Haziran’da normal yayınına başladı. Yapımcısından editörüne, muhabirinden kameramanına kadar herkesin kadın olduğu Jin TV, kadınlara “Kendinizi filme alın, program yapın, bize yollayın. Bu televizyon hareketinin parçası olun” çağrısında bulundu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde test yayınını yapan Jin TV, 30 Haziran’da (dün) normal yayına geçti. Kadın emeğiyle ortaya konan kanalda yapımcılar, editörler, kameramanlar, hepsi kadın. Newa Kadın Vakfı tarafından oluşturulan Jin TV,  kadınlara “Evinizde, işyerinizde, sokakta, toplantınızda kendinizi filme alın, program yapın bize yollayın bu televizyon hareketinin parçası olun, size ihtiyacımız var diyoruz” çağrısında bulundu.

Jin TV’nin yayımladığı açıklama şöyle;

Kadınlar için şahane bir televizyon kuruyoruz. Bu televizyonda yapımcılar, editörler, haberciler, kameramanlar herkes, hepimiz kadınız. Kendimize yapıp, kendimize izleyeceğiz. Mezopotamya’nın kadın dengbejleri, Ortadoğu’nun kadın siyasetçileri, Rumeli’nin kadın emekçileri, Ege’nin kadın çiftçileri, Anadolu’nun hak mücadelecileri, Akdeniz’in kadın şifacıları hepimiz için bir televizyon bu. Bu televizyon tüm kadınları, sorunları, çözümleri, mücadeleleri kadınların gündeliğini, eğlencesini, umudunu, umutsuzluğunu, dilini, dilsizliğini, bir araya getirsin istiyoruz. Analı kızlı, komşulu kardeşli yoldaşlı ama herşeyden önce kadın dayanışmalı, kadın dayanışmacı bir televizyonun ilk adımlarını atıyoruz. Bütün kadınları çağırıyoruz. Evinizde, işyerinizde, sokakta, toplantınızda kendinizi filme alın, program yapın bize yollayın bu televizyon hareketinin parçası olun, size ihtiyacımız var diyoruz. Beraber konular belirleyelim biz bize tartışalım diyoruz. Bütün kadın gruplarından katkı bekliyoruz. Hep beraber program yapalım, video çekelim, gündem belirleyelim, kendimize yapıp kendimizi seyredelim, uzakta olanlarla yakınlaşalım, ayrı düşmüşlerle kavuşalım diyoruz. 30 Haziran’da açılıyoruz. Bu daha başlangıç!

JIN TV aşağıdaki frekanstan izlenebilir:

Uydu: Hotbird 13°E

Frekans: 11 054 MHz

Polarizasyon: Horizontal

Symbolrate: 27500

FEC-rate: 5/6