Kılıçdaroğlu: O işçi kardeşime söyleyeyim; git sarayın önünde kendini yak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul İl Kongresi’nde konuştu. Meclis önünde kendini yakan işçiyi anımsatan Kılıçdaroğlu işçiye korkunç bir öneride bulundu: ”Meclis’e niye geldin? Git sarayın önünde yak!”

CHP İstanbul İl Kongresi’nde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Belediyelerinde taşeron rezilliği arşa ulaşan fakat her fırsatta AKP’nin ve Erdoğan’ın emek düşmanı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu’nun TBMM önünde yoksulluk ve yalnızlık yüzünden kendini yakan işçiye dair söyledikleri iktidarı aratmadı. Bir muhalefet lideri olarak ”Kendini neden yakıyorsun? Yoksulluğunun ve canından vazgeçecek kadar hayattan umudunu kesmenin sebebi patronlar ve onların iktidarı olan AKP’dir. Git onların zenginliğini ateşe ver” demesi beklenen Kılıçdaroğlu işçiye ‘yer’ önerisinde bulundu. İşçinin kendini yakmasıyla değil yaktığı yerle ilgilenen Kılıçdaroğlu “O işçi kardeşime söyleyeyim Meclis’e niye geldin? Git sarayın önünde yak. O zaman diyecek ki ‘Beni çok seviyor kendisini ateşe verdi” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ‘solu birleştireceğiz’ demiş, Saadet Partisi’ni de listeye eklemişti

CHP açıkça emek düşmanı ve sağda seyreden pozisyonunu devam ettirirken İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’tan partinin politikaları ile ilgisi bulunmayan bir çıkış geldi. OHAL’in kaldırılması için çağrıda bulunan Canpolat, “OHAL eğer kaldırılmazsa, bizim dışımızdaki bütün sol dünya ile ÖDP, EMEP, DİSK, KESK, HDP, Saadet Partisi ile birlikte toplumsal muhalefeti başlatacağız” demişti. Canpolat’ın bu hamlesi parti içi çekişmelerde sol ve sağ kanada mesaj olarak yorumlandı ve tekrar aday olduğu il başkanlığı koltuğunu almak için bir manevra olarak değerlendirildi. Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine bakılırsa CHP’nin ne solla ne de emekçinin dünyasıyla herhangi bir rabıtayı önemsemediği, hatta eti yanan işçinin acısını insani olarak dahi hissetmediği gün gibi ortaya çıkıyor.