Kızı, öğretmeni tarafından tacize uğrayan anne Melek : Asla yalnız yürümeyeceğiz

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi öğrencisini taciz eden, lisenin coğrafya öğretmeni S.D.’nin ikinci duruşması bugün görüldü. S.D. hakkında bir çok kez soruşturma açılmış olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni korurken, “Tacizci öğretmen istemiyoruz.” diyen öğrenciler okuldan uzaklaştırılmıştı. 

Kızı, Küçükçekmece Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde coğrafya öğretmeni S.D. tarafından tacize uğrayan anne Melek K., “Emek ve Gül”e bir mektup yazarak dayanışma çağrısında bulundu. Mektupta; “Bir çocuğun çığlığı, binlerce çocuğun çıkaramadığı ses oldu. Bu çığlığa sesini katan herkese sonsuz teşekkürler. Asla yalnız yürümeyeceğimizi gösterdiler. Asla yalnız yürümeyeceğiz.” diyen Melek K.’nin mektubu şöyle;

“Merhaba Ekmek ve Gül okurları. Kızım E. 2016 yılında Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesinde okurken coğrafya öğretmeni S.D.’nin cinsel tacizine maruz kaldı ve şikayette bulundu. Şikayet sonrası okul yönetimince başlatılan soruşturmadan sonuç alamayınca olayı adli mercilere taşıdık. 20 Kasım’da Küçükçekmece Adliyesinde görülen dava 14 Mart’a ertelendi. Yarın davanın ikinci duruşması görülecek. Ne pahasına olursa olsun biz susmayacağız. Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesinde tacize geçit vermeyeceğiz. Zerre kadar suçu olan herkes yargılanana, gereken cezaları alana kadar asla yorulmayacağımızı, vazgeçmeyeceğimiz davamızdan. Daha ilk günden yanımızda olan, Kadriye Moroğlu Lisesindeki tacize ses çıkaran çocuklarımıza biçilen disiplin cezasında sesimizi duyan duyuran bütün kadın örgütlerine, bu çığlığa sesini katan herkese sonsuz teşekkürler. Asla yalnız yürümeyeceğimizi gösterdiler. Asla yalnız yürümeyeceğiz. Bir çocuğun çığlığı, binlerce çocuğun çıkaramadığı ses oldu. Bütün duyarlı insanları saat 11.00’deki duruşmamıza bekliyoruz.”

Süreç boyunca ne olmuştu?

E.K’nın okulda coğrafya öğretmenliği yapan S.D. tarafından tacize uğramasının ardından, okul öğrencileri tacize uğrayan kadına dayanışmaları ile destek vermiş ve,  “Okulda tacizci öğretmen var. Susma sustukça sıra sana gelecek” diyerek eylem yapmıştı.  Öğrenciler eylemde yaptıkları açıklamada, “Kadriye Moroğlu öğrencileri olarak bildiriyoruz: Okulumuzda maalesef bir taciz vakası ve tacizci bir hoca mevcuttur” demişti. Hakkında bir çok kez taciz sonucu soruşturma davası açılmış olan öğretmen görevine devam ederken, öğrencilere uzaklaştırma cezası verilmişti. Konunun meclise taşınmasının ardından ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tacizci öğretmene sahip çıkarak, tacizi yalanlamıştı.