Komiteler Mersin: İlk adımımız sokağa çıkmak olacak

Gençlik Komiteleri, üniversitede artan soruşturma ve sorunlarla ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Komiteler Mersin Sözcüsü Deniz Melih Özşen, açıklamayı geçtiğimiz Pazar günü Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlemek istediklerini ancak polis engelliyle karşılaştıklarını belirtti.

Umut-Sen üyesi bir arkadaşlarının evinin önünde tehdit edildiğini, komite üyesi yoldaşlarının polise ihbar edildiği ve haklarında soruşturmalar açıldığını dile getiren Özşen, “Ne yaparlarsa yapsınlar bizler bir adım geri atmayacağız. Mersin Üniversitesi Rektörü kayyum rektörüdür. Akademi kayyumu taşımaz. Akademi bilimle yürür. Yalnızca bilimle doğrultusunu belirler. Kayyumlarla bilime yön vermeye ve alt etmeye çalışanlar eninde sonunda görecekler ki akademi biat etmeyecek, öğrenciler bir adım bile geri atmayacaktır” dedi.

‘İlk adımımız sokağa çıkmak olacak’

“Bizden zorla aldıkları amfi, sokak ve üniversiteleri yeri geldiği zaman geri alacağız” diyen Özşen, “Bizler demokratik bir üniversite amacıyla herkesin eşit bir şekilde hak mücadelesi vermesini ve düşüncesini dillendirmesini savunuyoruz. Gençlik Komitelerini pasifize edip, yasa dışı gösterip, saf dışı bırakmak için kriminalize etmeye çalışıyorlar. Ama bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz. Bundan sonra ilk adımımız sokaklara çıkmak olacak” şeklinde konuştu.