‘Kuzey Kore nükleer teknolojiyi karaborsadan alıyor’ iddiası

ABD’de hazırlanan bir rapora göre Kuzey Kore kıtalararası balistik füze teknolojisini, Ukrayna’dan alıyor. Raporda, teknolojinin Sovyetler’den kalma roket fabrikasından, karaborsa üzerinden alındığı iddiasına yer verildi.

ABD merkezli Uluslararası Stratejik Çalışmalar Merkezi, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze geliştirme teknolojisine ilişkin bir analiz raporları hazırladı.

Raporlarda “Kuzey Kore’nin ABD’ye de ulaşabildiği iddia edilen kıtalararası balistik füzeleri başarıyla test etmesi, Ukrayna’da üretilen roket motorlarının karaborsadan yasadışı olarak Kuzey Kore’ye satılması sonucu mümkün oldu” iddiası yer aldı.

Soğuk savaş döneminde Ukrayna’da kurulan roket fabrikası, Sovyetler Birliği’nin balistik füze programının önemli bir parçasıydı.

Daha önce ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı siber saldırılar ve ikmal yollarına sabotajlar düzenleyerek engellediği nükleer ticaretin, çoğunlukla Çin üzerinden yapıldığı belirtiliyordu. ABD Başkanı Trump da Kuzey Kore’nin ekonomik ve teknolojik destekçisi olarak Çin’i gösteren açıklamalar yapmıştı.

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Merkezi’nde görevli füze uzmanı Michael Elleman’ın imzası olan rapora göre başarısız denemelerin ardından son iki yılda Kuzey Kore, tasarımlarını ve tedarikçilerini değiştirdi.

Sadece Sovyetler Birliği’nde üretiliyordu

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un fotoğraflarını inceleyen analistler, yeni roket motorlarının tasarımlarının bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin füze cephaneliğini oluşturan kaynaktan geldiği sonucuna vardı. Bu roket motorları, tek füzeyle 10 adet kıtalararası termonükleer savaş başlığını ateşleyecek kadar büyük bir güce sahip. Söz konusu motorlar, yalnızca birkaç Sovyet yapımı fabrikada üretiliyordu.

Ukrayna’da roket üreticisi Yuzhmash’ın fabrikası ve Tasarım Ofisi Yuzhnoye, Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerin SS-18 dahil olmak üzere en güçlü füzelerinin üretim merkeziydi. Ukrayna bağımsızlığını kazandıktan sonra da Rusya’nın önemli füze tedarik merkezlerinden biri olarak devam etti.

‘Son iki yılda başarılı oldu’

Analist Elleman ayrıca, Birleşmiş Milletler araştırmacılarının altı yıl önce, Ukrayna’daki füze kompleksinden füzelerin sırlarını çalmaya çalışan iki Kuzey Koreliyi tespit edip yakalattıklarını belirtti. Ukrayna’daki iç çatışma ortamından yararlanan Pyongyang yönetiminin, teknolojiyi buradan getirmek konusunda son iki yılda daha başarılı olduğu İddia ediliyor.

Yuzhmash ise, geliştirdikleri teknolojilerin Ukrayna dışına satıldığıyla ilgili iddiaları geçen ay yaptığı bir açıklamayla yalanlamıştı.