Mahir Kılıç’ın açlık grevine destek için her yerde açlık grevi yapılıyor! (Güncelleniyor)

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kadro davası açtıkları için işten çıkartılan ve 177 gündür açlık grevinde olan Mahir Kılıç’a destek olmak için, bugün birçok yerde destek açlık grevleri yapılıyor. Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Başaran Aksu, Murat Bostancı’da destek açlık grevi yapanlar arasında..

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde kadro davası açtıkları için işten çıkartılan, 177 gündür açlık grevi ve oturma eylemiyle direnişe geçen Mahir Kılıç ve arkadaşları için bugün birçok yerde açlık grevleri yapılıyor. İstanbul’da CHP İl binası önünde Umut-Sen Örgütlenme Koordinatörü Başaran Aksu,  DGD-Sen Genel Başkanı Murat Bostancı, DİSK Ankara Genel Merkezi içerisinde de Nuriye Gülmen, Nazan Bozkurt, Acun Karadağ, Simge Aksan Mahir Kılıç’ın açlık grevine destek için 1 günlük açlık grevi yapıyor. Yurtdışında da birçok yerde destek açlık grevleri yapılıyor..

CHP İl Başkan Yardımcısı Özgür Aydın, ”Yarım saat içerisinde kalkmazsanız, sonuçlarını görürsünüz” diyerek il binası önünde oturan Başaran Aksu ve Murat Bostancı’yı tehdit etti.

Gazetemize konuşan Murat Bostancı ve Başaran Aksu, bir an önce çözüme gidilmesi için CHP’li milletvekillerine ve CHP yönetimine çağrıda bulundu. Ayrıca Başaran Aksu, ”105. günden beri çözüm için vaatlerde bulunuldu, dün çözülecekti. Böyle riyakarlık olmaz, bu mesele çözülmezse taşeron işçiler tarafından inandırıcılığı ortadan kalkmaktadır” dedi.

Başaran Aksu ve Murat Bostancı ile görüşen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, konuya dair elinden geleni yapacağını ve çözüm için çaba sarfedeceğini söyledi.

Ankara’da DİSK Genel Merkezi içerisinde 1 günlük destek açlık grevi yapan Yüksel Direnişçileri’ne Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, ”Muharrem İnce ve Kani Beko buraya gelecek. Siz neden geldiniz?” diye sordu. Genel-İş Sekreteri ile direnişçiler arasında yaşanan tartışmada ”Siz Mahir Kılıç’ın neden işten atıldığını biliyor musunuz? Mahir Kılıç kadro davası açtığı için işten atılmadı” diyerek şaibe  yaratacak ifadelerde bulundu.

Nuriye Gülmen, Fosem’e ”Buraya DİSK’e sormak için geldik, ‘Mahir Kılıç için ne yapıyorsunuz’ demeye geldik. Kani Beko’ya da soracağız, bugüne kadar DİSK Genel Başkanı’ydı. Bugüne kadar işçiler için ne yaptı da bundan sonra mecliste işçiler için mücadele edecekmiş? Soruyoruz: CHP’li belediyeden atılan Mahir Kılıç için CHP ne yaptı? Bundan sonra ne yapacak? Mahir Kılıç’ın ölmesini mi bekliyor CHP? Bunu açıklasınlar” diye konuştu.

DİSK/Genel-İş yöneticileriyle Yüksel Direnişçileri arasında yaşanan tartışma Fosem tarafından bu video aracılığıyla canlı yayınla aktarıldı. Tartışmanın dikkat çeken noktaları şöyle:

Cafer Konca: Kayyumla çıkartılan 3 bin tane üyemiz var. Bakın onlar içinde eylem, yani..

Nuriye Gülmen: Kendiniz söylüyorsunuz bir Mahir Kılıç değil, 3 bin tane üyeniz atıldıysa sokaktan içeri girmemeniz lazım sizin. Siz patron sendikasısınız.

Cafer Konca: Sen ne yaptın? Ne yaptın? Sen ne yaptın? Senin için o kadar demokratik kitle örgütleri eylem yaptı da sen ne yaptın? Ne oldu?

Tüm bu tartışmalar yaşanırken, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce DİSK içerisinde farklı bir odada sendikacılarla görüştü.

Seyri Sokak muhabirine konuşan Nazan Bozkurt ise, ”Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce gelecek diye ”Sizin yüzünüzden konuşamayabiliriz” dendi ve pankartlarımız kaldırılmak istendi. Şunu sormak istiyorum: İşçilerin sendikası olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonları’nın birincil, en önemli gündemi seçim midir, yoksa 177  gündür açlık grevinde olan işçi midir? Cumhurbaşkanı adayının konuşması Mahir Kılıç’ın açlık grevinden daha mı önemlidir?” diye sordu.

Yüksel direnişçileri 17.00’ye kadar DİSK Genel Merkezi’nde, Başaran Aksu ve Murat Bostancı 18.00’e kadar CHP İstanbul İl Binası önünde oturacak.

(Güncelleniyor)