Maksat ‘güvenlik’: Gazi Mahallesi ve Maltepe’deki ‘kritik’ yerler Emniyet’e tahsis edildi

İstanbul’un Sultangazi ile Maltepe ilçelerinde ‘kritik’ denilen alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Emniyet’e tahsis edildi.

İstanbul’un Sultangazi ile Maltepe ilçelerinde imar planı değişikliğine gidildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,“Devletin güvenlik ve emniyetiyle ilgili olması, kamu menfaati ve yararı içermesi” gerekçeleriyle İstanbul’un Sultangazi ile Maltepe ilçelerinde, “en hassas bölgeler” olarak belirlediği alanlarda imar planı değişikliğine gitti.

Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, 15 mahalleden oluşan Sultangazi’deki planlama alanı, Gazi Mahallesi sınırları içinde ve mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne olup, Şehir Parkı olarak kullanılan 18 bin metrelik alanı kapsıyor. Diğeri ise Anadolu Yakası’nda, Maltepe Atatürk Mahallesi’nde bulunan 4 bin 500 metrekarelik ormanlık alan olup, ‘Saha Tesellüm Tutanağı” ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi.

‘Kamu güvenliğinin sağlanması..’

Raporda, söz konusu plan değişikliğinin temel gerekçesi olarak, “İstanbul ilinde kamu güvenliğinin sağlanması ve sosyal donatı ihtiyacı” gösterildi. Emniyet hizmetlerinin yürütülebilmesi amacıyla söz konusu alanlarda plan değişikliği önerilip, bu alanların “Emniyet hizmetlerinin yürütülebilmesi amacıyla”, “Resmi Kurum Alanı” ilan edildi.

Söz konusu alanlarla ilgili plan değişiklikleri, 9 Ocak 2018 tarihinden itibaren bir ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarıldı.