Malatya Dedeyazı’da halk ÇED toplantısında yetkililere tepki gösterdi

Malatya Doğanşehir’de Dedeyazı mahallesi sakinleri, tarım alanlarının arasında kurulan taş ocağı için yapılan ÇED toplantısına gelerek işletmeye ve Bakanlık yetkililerine tepki gösterdi.

Mahkemenin iki kez verdiği durdurma kararına rağmen ocağın çalışması sürüyor. Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve firma yetkilileri “taş ocaklarının zararlı olmadığını” söyleyerek mahalleliyi ikna etmeye çalıştı fakat mahalleliler çıkarılan demir madeninin ve işletmenin çevreye verdiği zararlar karşısında tepkilerini gösterdi. Yetkililer ise mahalle sakinlerinin tepkilerini tutanak altına aldı.

Toplantıda yaklaşık 1658.25 hektar alanda çalışma yürütüleceğini, ÇED alanında herhangi bir su kaynağının olmadığını, her hafta düzenli patlamaların olacağını, çalışmadan kaynaklanan tozun tarıma, hayvancılığa ve diğer canlılara zarar vermeyeceğini, ÇED sahasına en uzak yerleşimin 135 metre olduğunu ifade eden yetkililere karşın mahalle halkı kendi sunumlarını yaptı ve ÇED sahasında su bulunduğuna dair kanıtlarını ortaya koydular.

Köyün toplam işlenebilir tarım arazisinin 2500 dönüm civarında olduğunu, bunun ise yarısından fazlasının maden işletmesinin işgalinde olacağını söylediler. ÇED sahasına en uzak yerleşmenin ise 135 değil, 70 metre olduğunu ifade ettiler.

Mahalleliler yapılacak işlemin yaşam alanlarını tehdit ettiğini, böyle bir çalışmanın ne ülkeye ne de başka insanlara faydası olacağını belirttiler.