Malatya’da ‘Gençliğin Özgürlük Manifestosu’ broşürü dağıtan liseliye soruşturma

Malatya’da bulunan Kernek Anadolu Lisesi’nde ‘Gençliğin Özgürlük Manifestosu’ broşürünü dağıtan öğrenciye soruşturma açıldı.

Geçtiğimiz hafta Malatya’da Kernek Anadolu Lisesi’nde eğitim gören bir öğrenci okulundaki sınıflara ‘Gençliğin Özgürlük Manifestosu’ adlı broşürü dağıttı. İçeriğinde, gençliğin sorunlarını anlatan ve bunun için alternatif bir çözüm yolu üreten yazılar yer alan broşür nedeniyle öğrenciye okul yönetimi tarafından soruşturma açıldı.

Yaşadıklarını Gazete Hayır ile paylaşan öğrenci soruşturma sürecini şöyle anlattı:

“Gençliğin Özgürlük Manifestosu’nu teker teker sınıflara girip dağıttım, okuyan öğrencilerin bir kısmı gelip benden bilgi istediler. Sonrasında müdür beni odasına çağırdı. Dağıttığım manifestoyu okuduğunu, bunun DEV-GENÇ literatürünce yazıldığını, bunları dağıtmanın ve basımının da yasal olmadığını, yazılanların yüzde doksanına katıldığını ama bunların Amerika destekli olduğunu, hakkımda yasal işlem başlatılıp, soruşturma açılacağını söyledi.

Ülkücü öğrencilerin etkinliklerini bağıra çağıra yaptığını ve okul yönetiminin ses çıkarmadığını söyleyen öğrenci, “Ülkücüler okulun içerisinde toplantı bile alabiliyorlar ama gençliğin sorunlarına, sıkıntılarına ve çözüm yollarına dönük broşür dağıtmak, gençliği bilgilendirmek suç oluyor, hemen soruşturma yolu gösteriliyor. Ben olduğum her yerde doğru bildiğim şey neyse onu savunmaya devam edeceğim.”