Medeni Yıldırım’ın davasında beraat kararı bozuldu, dava yeniden başlıyor

2013’te kalekol protestosu sırasında askerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım davasında verilen beraat kararının bozulması ardından görülecek davanın ilk duruşması yarın. Mahkeme, Yıldırım’a hangi açıdan ve kim tarafından ateş edildiği sorularına cevap arayacak.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık köyünde, 28 Haziran 2013’te yapılan karakol-kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucunda yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın davasında yerel mahkeme davanın tek sanığı hakkında beraat kararı vermiş İstinaf Mahkemesi’nce karar bozulmuştu. İstinaf Mahkemesi’nin kararı ardından görülecek davanın ilk duruşması yarın.

Kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonrası Medeni Yıldırım yaşamını yitirirken, 8 kişi ise yaralandı. Protestonun yapıldığı alanda, yapılan olay yeri incelemesinde askerlerin silahından çıkan 317 adet kovan bulundu. Olay sonrasında kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler üzerine İçişleri Bakanlığı, olayın soruşturulması için Lice’ye Mülkiye müfettişleri gönderdi. Müfettişlerin hazırladığı Ön İnceleme Raporu’nda, Kayacık Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Üsteğmen Mustafa Öztürk’ün “Ateş emrini ben verdim” itirafı yer aldı. Olayla ilgili soruşturma yürüten Lice Cumhuriyet Savcılığı, dosyayı “Görevsizlik” kararıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Gizlilik kararı konulan soruşturmanın iddianamesi Medeni Yıldırım ölümünün 2’nci yılında hazırlandı. İddianamede, olayın tek şüphelisi olarak gösterilen 23 yaşındaki er Adem Çiftçi hakkında, “Haksız tahrik altında olası kastla öldürme” suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Karakol komutanı ve JÖH timi soruşturması devam ediyor 

Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’nın müfettişlerin raporları doğrultusunda ateş emri veren karakol komutanı ve müdahale için gelen JÖH timi hakkında “Görevi kötüye kullanma” ve “Taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçlarından açtığı soruşturmada ise 2016 yılında takipsizlik kararı verdi. Yıldırım ailesi ve olayda yaralanan diğer mağdurların avukatlarının, takipsizlik kararının kaldırılması talebiyle Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğine yaptığı itiraz kabul edildi. Hakimlik, savcılığın verdiği takipsizlik kararını kaldırarak, sorumlular hakkında soruşturmanın yeniden açılarak genişletilmesi yönünde karar verdi. Soruşturma devam ediyor.

İstinaf, eksik toplanan deliller nedeniyle kararı bozdu 

Müfettiş raporuna rağmen, Kayacık Jandarma Karakol Komutanı, silah kullanma emri veren Jandarma Özel Harekat Tim komutanı ve karakolda görevli askerlerin isimleri iddianame yer almadı. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren davada, 8 Kasım 2016’da kararını açıklayan mahkeme, davanın tek sanığı olan er Çiftçi’nin üzerine atılı suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı gerekçesiyle, hakkında beraat kararı verdi. Gerekçeli kararında, Yıldırım’ın ölümüyle ilgili eksik soruşturma yürütüldüğünü itiraf eden mahkeme, gerçek fail ya da faillerin ortaya çıkarılması için Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Yıldırım ailesi avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, davada eksik soruşturma yürütüldüğü, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının yasaya ve usule aykırı olduğu gerekçesiyle Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf başvurusu yapmıştı. İstinaf talebini değerlendiren 1. Ceza Dairesi,  “Yargılamada eksik inceleme ve değerlendirme yapıldığı”, “Delillerin eksik toplandığı” gerekçesiyle yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozarak, eksiklerin giderilmesi için dava dosyasını yerel mahkemeye gönderdi.

Mahkeme, Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği yerde keşif yapacak 

Davaya bakan Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, İstinaf mahkemesinin kararında belirttiği eksiklerin giderilmesi için Yıldırım’ın vücudundaki ateşli silah yaralanmasının giriş ve çıkış delikleri ile izlediği traje konusunda hazırlanan raporlar arasındaki farklılık ve çelişkilerin giderilmesi için daha önce hazırlanan adli tıp raporlarını Adli Tıp Kurumu İhtisas Kuruluna gönderdi. Mahkeme, olayda maddi gerçeğin hiç bir kuşkuya yer vermeyecek biçimde ortaya çıkarılması için Yıldırım’ın yaşamını yitirdiği olay yerinde uygulamalı keşif yapılmasına karar verdi.

Yarın görülecek davada Yıldırım Ailesi ve avukatları olay üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, Yıldırım’a nereden kim tarafından ateş edildiği, olayın gerçek faillerinin kim olduğu, etkin ve adil bir yargılama yapılıp yapılmadığına cevap arayacak.