Melih Gökçek’in “tecavüz yorumu” tepki çekti

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ mezuniyetinde öğrencilerin taşıdığı pankarta yönelik sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı “tecavüz yorumu” büyük tepki çekti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Melih Gökçek, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) mezuniyet töreninde açılan bir pankart hakkında attığı tweet’le büyük tepki çekti. Başkanlığı döneminde de attığı cinsiyetçi ve türcü tweet’lerle sık sık gündeme gelen Gökçek, öğrencilerin son dönemde artan tecavüz olaylarına tepki göstermek amacıyla hazırladığı ve “Tecavüze sebep olan şeyler” yazan pankartının fotoğrafını paylaştı.

ODTÜ öğrencilerinin mezuniyet töreninde taşıdığı söz konusu pankartta “Tecavüze sebep olan şeyler” çoktan seçmeli bir soru olarak bulunuyor ve şıklar arasında da “gece dışarı çıkmak”, “mini etek giymek”, “sarhoş olmak”, “cilveleşmek” ve “tecavüzcü” seçenekleri bulunuyor. Pankartta şıklar arasında “tecavüzcü” seçeneği işaretli.

Gökçek, paylaştığı tweet’te ise “Madem nedenini biliyorsunuz, siz de ilk dördünü yapmayın. Yapanlar salak mı?” yazdı. Gökçek’in yaptığı yorum sosyal medya üzerinde sert tepki çekti.